Призначення пенсії
У житті кожної людини настає момент, коли хочетьсяв відпочивати від роботи та насолоджуватись спокійним життям на пенсії.
Однак не все так однозначно і просто, як здається на перший погляд. Перед тим, як отримувати пенсійні виплати, необхідно пройти через ще одну бюрократичну процедуру, пов’язану з призначенням пенсії.
Для того, щоб особа мала право на пенсійне забезпечення, нею має бути виконано дві умови:
- досягнення пенсійного віку;
- наявність достатнього страхового стажу.
У першу чергу слід звернути увагу на момент, коли в особи з’являється можливість подати заяву стосовно призначення пенсії. Для відповіді на це питання необхідно звернутись до статті 45 Закону України «Про пенсійне страхування». Відповідно до цієї норми пенсія призначається з дня звернення за її призначенням, однак, якщо особа звернулась до органів ПФУ не пізніше трьох місяців з дня досягнення нею пенсійного віку, то пенсія буде призначена наступного дня після дня досягнення нею пенсійного віку.
Розрахунок розміру пенсії за віком у 2021 році проводять за єдиною для всіх українців формулою, але сума виплат визначається індивідуально для кожної людини і залежить не лише від тривалості та коефіцієнта страхового стажу, але й від коефіцієнта і розміру заробітку, із якого були сплачені страхові внески. Крім того, за наявності законних підстав до основного розміру пенсії можуть призначатися надбавки, доплати та підвищення.
Згідно із законодавством мінімальна пенсія за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок – 30 років стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Разом із тим за кожний повний рік наднормативного стажу нараховується надбавка (доплата) – виплати збільшуються на 1% розміру пенсії, але не більше як на 1% мінімальної суми пенсії.
Які ж документи необхідні для оформлення пенсії за віком?
- Заява встановленої форми;
- паспорт;
- документи про місце проживання (реєстрації) пенсіонера;
- свідоцтво про народження дітей (у разі необхідності);
- свідоцтво про шлюб (у разі потреби);
- заява та номер розрахункового рахунку в уповноваженій установі банку, трудова книжка й інші документи про трудовий стаж;
- РНОКПП або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- довідка із військкомату про проходження військової служби, військовий квиток (за потреби);
- диплом та інші документи, якими підтверджуються періоди навчання на денному відділенні до 01.01.2004 р.;
- за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження первинними документами довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців поспіль до 30.06.2000 року, незалежно від перерв.
Як бачите, перелік документів є доволі широким і не кожен ви маєте на руках, окрім того, не всі їх легко отримати.