Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Зарахування пільгового стажу

Пенсійний фонд не припиняє порушувати межу адекватності застосування законодавства України та внутрішніх нормативно-правових актів. Особливе відношення у нього до пенсіонерів-пільговиків. Серед найболючіших питань є зарахування пільгового стажу.

В аналізованій справі мова піде про зарахування до пільгового стажу періодів роботи на шахті, що перебуває на непідконтрольній території. Особа звернулася до суду на органи пенсійного фонду з вимогою зарахувати до пільгового стажу спірного періоду та призначити пенсію.

Суди першої та апеляційної інстанцій обрали сторону пенсійного фонду, оскільки вважали, що особа безспірно має 19 років стажу, натомість як для призначення пенсії необхідно 25, при цьому не врахувавши доводів позивача.

Верховний суд прийняв рішення всупереч рішенням судів попередніх інстанцій на користь позивача. Свою позицію ВС обґрунтував таким чином: якщо наявний спірний стаж в особи, яка звертається за призначенням пенсії, особа має звернутись до комісії з питань підтвердження трудового стажу. Таке звернення є вмотивованим, коли у трудовій книжці відсутня інформація про цей період роботи або дані про зайнятість протягом робочого дня зі шкідливими умовами праці. Проте якщо у трудовій книжці особи в повному обсязі зазначена інформація про періоди роботи, її характер, то такі обставини виключають можливість звернення до комісії з питань підтвердження трудового стажу.

Отже, якщо у позивача наявні всі записи про його трудову діяльність із усіма обов’язковими реквізитами, то пенсійний фонд не має іншого варіанта, як зарахувати цей стаж до пільгового.

Також у справі зазначалося, що місце роботи було визначене на непідконтрольній Україні території, однак юридична адреса підприємства перебувала на підконтрольній, тому стаж також має бути зарахований.

З огляду на комплекс обставин, які склались у позивача, суд прийняв рішення про зарахування усіх спірних періодів до пільгового стажу та призначення пенсії, оскільки немає підстав вважати, що наявні записи у трудовій книжці можуть суперечити дійсності. Аналогічна правова позиція підлягає застосуванню в майбутньому до аналогічних справ.


Відгуки наших клієнтів