Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Працівники, зайняті у виробництві рідкісноземельних елементів хімічним способом, а також ремонтом устаткування

На сьогодні склалась така ситуація, що чимало наших громадян України не знають своїх прав, у тому числі щодо пенсійного забезпечення. Наприклад, майбутні пенсіонери не знають, скільки років особі має бути для виходу на пенсію, які документи подавати до пенсійного фонду тощо.

Чинним законодавством передбачено, що за загальним правилом для виходу на пенсію необхідно, щоб особі виповнилося 60 років. У свою чергу кількість страхового стажу кожного року збільшується на 1 рік: 2021 року необхідно 28 років страхового стажу.

На щастя, для конкретного переліку робіт вищезазначені строки є меншими. Це пов’язано зі складними умовами таких робіт. Законом визначено вичерпний перелік робіт, які дають право на пільгову пенсію. Він закріплений у так званих Списках № 1 і № 2.

Отже, після вивчення цього питання більш детально, відзначимо, що Список № 1 містить професії, які є найважчими, а саме на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці. Список № 2 має перелік менш важких професії, але важчих за звичайні, роботи із шкідливими та важкими умовами праці.

До сфер регулювання за Списком № 1 входять серед інших роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм. Виробництво рідкісноземельних елементів хімічним способом є одним із наплавлень, яким займаються у цій сфері. Відповідно працівники, зайняті у зазначеному технологічному процесі, а також ремонтом устаткування, мають право на пільгову пенсію.

Робітникам цієї професії дозволено вийти на пенсію у 50 років за кількості стажу 25 – чоловікам, із яких треба 10 і більше років на такій або іншій пільговій професії, і хоча б 20 років – жінкам, із них хоча б 7 років 6 місяців на пільговій роботі.

Слід відзначити, що найбільше значення для призначення пенсії мають документи, які подають до пенсійного фонду.

Після надходження заяви та доданих до неї документів інспектор пенсійного фонду вивчає записи трудової книжки, яка є основним і головним документом для такої процедури. Якщо співробітник установив недоліки у записах про періоди роботи або із трудової книжки неможливо підтвердити пільговий характер робіт, то для прийняття такого періоду роботи обов’язковим є подання довідки з місця роботи або архіву (у випадку ліквідації підприємства).

У той самий час трапляються ситуації, коли пенсійний фонд України вимагає надання таких довідок навіть за відсутності недоліків у трудовій книжці. У разі ненадання такої довідки з різних причин ПФУ приймає рішення про відмову в призначенні пенсії. Проте пам’ятайте, що такі рішення Пенсійного фонду України є протиправними!

А що ж робити у таких випадках? Для відновлення порушеного права та призначення пенсії слід звертатись до суду з позовом. На сьогодні практика Верховного суду у пенсійних справах перебуває на боці пенсіонера, що значно підвищує шанси отримати позитивне рішення.

Отже, призначення пенсії працівникам, зайнятим у виробництві рідкісноземельних елементів хімічним способом, а також ремонтом устаткування, залежить від записів у трудовій книжці та наявності підтвердних довідок. При цьому відмова пенсійного фонду в призначенні пенсії не позбавляє особу права на пенсію. Однак у таких випадках процедура ускладнюється, оскільки задля відстоювання своїх прав необхідно звертатись до суду та призначати пенсію в судовому порядку.


Відгуки наших клієнтів