Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Пенсія працівників зайнятих на роботах у зоні відчуження

З прийняттям Законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і «Про недержавне пенсійне забезпечення» було розпочато впровадження пенсійної реформи, сутність якої полягає в переході до пенсійної системи, що має три рівні:

1) солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування;

2) накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування;

3) система недержавного пенсійного забезпечення.

Проте відповідно до оновленого законодавства не кожна особа має право на пенсію. Щоб вийти на пенсію, людині необхідно відповідати певним умовам щодо віку та страхового стажу.

За загальним правилом для виходу на пенсію 2021 року необхідно досягти 60 та мати 28 років стажу. Такі умови закон вимагає для всіх пенсіонерів. Однак існують професії, що суттєво відрізняються від інших наслідками для здоров’я. Для них законодавець знизив необхідний вік і змінив розмір стажу.

Наприклад, однією з таких особливих професій є робота працівників, зайнятих на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше. Особи, що займають таку посаду, щодня стикаються з ризиком через небезпеку, яку переслідує ця професія. Зокрема, існують загрози через механічні ураження, у зв’язку з ударами, падіннями, ковзаннями, порізами, проколами, здавлюваннями, стисненнями, стираннями шкіри, падіннями з висоти, а також через небезпечні термічні ураження (шляхом опіків, перегрівань від теплового випромінювання, переохолодження). Не слід також забувати про небезпеку, спричинену хімічними чинниками, а саме ураження дихальних шляхів через підвищену запиленість та/або загазованість повітря робочої зони шкідливими речовинами.

Для осіб, зайнятих на таких професіях, зменшено розмір пенсійного віку та страхового стажу. Приміром, чоловік повинен мати 50 років і 25 років страхового стажу, серед яких не менше 10 років на роботі сепараторником або на іншій списковій професії. Для жінок потрібно 20 років стажу, із них не менше 7 років 6 місяців роботи на роботі зі списку.

Проблеми виходу на пільгову пенсію пов’язані з неточностями у записах трудової книжки, непроведенні атестації або відсутністю довідки про її проведення тощо. У таких ситуаціях для підтвердження пільговості роботи необхідно отримувати уточнювальні довідки з місця роботи або архіву.

Однак бувають ситуації, коли співробітники пенсійного фонду вимагають отримання таких довідок навіть тоді, коли трудова книжка містить усю необхідну інформацію, що є неправомірним і може бути оскаржено в суді.

Вирішуючи вищенаведені питання, можна звернути увагу на правовий висновок, наданий Великою палатою Верховного суду у справі № 520/15025/16-а. Зокрема, у постанові зазначено, що якщо власник підприємства не проводить або несвоєчасно проводить атестацію робочих місць, то такий факт не може бути підставою для відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідати за такі порушення має власник підприємства, а не працівник, і контролювати проведення атестації робочих місць на підприємствах у строк має держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Проте ще є шанс, оскільки, якщо ви вважаєте, що ваше право було порушено пенсійним фондом, то для його захисту потрібно звертатись до суду із позовною заявою.

Отримання рішення про відмову у призначенні пенсії не позбавляє особу права на пенсію, завжди залишається можливість зобов’язати ПФУ призначити пенсію на підставі судового рішення.


Відгуки наших клієнтів