Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Пенсія працівників, зайнятих на роботах із радіоактивними речовинами за Списком № 1

За загальним правилом на пенсію можна вийти у 60 років і за наявності 28 років стажу (станом на 2021 рік). Проте іноді право на пенсію може виникнути й раніше. Зокрема, у разі зайнятості на роботах із важкими умовами праці особа може вийти на пенсію навіть у 50 років.

На сьогодні затверджено два Списки – № 1 і № 2. Першим затверджені найважчі за умовами праці роботи, які дають право на пенсію у 50 років. Другий список містить перелік менш тяжких робіт, які дають право на пенсію у 55 років.

Мова в цій статті піде про пенсію працівників, зайнятих на роботах із радіоактивними речовинами з активністю на робочому місці понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, на гамма-терапевтичних апаратах, а також ремонтом устаткування за цих умов.

Цю професію передбачено Списком № 1, а тому вона дає право на пільгову пенсію за віком. Суть вищенаведеної роботи полягає у зайнятості осіб на підприємствах, які працюють з радіоактивними речовинами та берилієм.

Для того щоб вийти на пенсію за віком на пільгових умовах особи, які працюють на вищенаведеній роботі, мають досягти 50-річного віку та мати 25 років страхового стажу, з яких 10 років – саме на цих роботах.

Підтвердити роботу з радіоактивними речовинами можна за допомогою трудової книжки. Для цього вона повинна містити правильний запис, наприклад: «Прийнятий на повний робочий день на підприємство по роботі з радіоактивними речовинами на робоче місце понад 10 мілікюрі радію-226».

Якщо трудова книжка не міститиме такого чи схожого запису або записи будуть виконані з помилками чи описками, потрібно отримувати уточнювальні довідки. Їх можна отримати або у роботодавця, або в архівній установі.

Якщо з документами все гаразд, потрібно подавати заяву про призначення пенсії в орган ПФУ. Проте дуже часто працівники пенсійного фонду вимагають надавати уточнювальні довідки в будь-якому випадку. Тому необхідно проаналізувати, чи є законною така вимога.

Вітчизняні суди сформували позицію, згідно з якою якщо записи трудової книжки відображають умови праці та характер виконуваної роботи, то надавати уточнювальну довідку не потрібно. Таким чином, якщо у таких ситуаціях органи ПФУ вимагають надати такий документ, це є незаконною вимогою.

Прикладом із судової практики, де суд також застосував вищенаведену позицію, може бути постанова Верховного суду від 27 квітня 2020 року у справі № 648/1613/17.


Відгуки наших клієнтів