Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Недоотримана пенсія через нотаріуса

У системі українського законодавства існує декілька шляхів отримати недоотриману пенсію померлого. Цей шлях є найпростішим, і найменш часозатратним. Його суть полягає у тому, що після смерті пенсіонера, чию пенсію ви маєте доотримати, необхідно звернутись із відповідною заявою до нотаріуса. У свою чергу нотаріус після отримання такої заяви має подати запит до органів пенсійного фонду України, які й здійснять виплату такій особі.

Звісно ж, існують певні порядки такої процедури. У першу чергу варто зазначити, що скористатись цією схемою ви можете лише протягом шести місяців із дня смерті пенсіонера.

Якщо ж говорити за правову структуру схеми, то суть її полягає в тому, що недоотримана пенсія входить у спадщину. Із цього випливає, що скористатись нею можна лише у випадку, якщо ви маєте бажання отримати спадщину, оскільки, як ми знаємо, спадщина включає не лише права, але й обов’язки!

Дії пенсійного фонду щодо виплати суми недоотриманої пенсії після померлого пенсіонера за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у порядку спадкування суми недоотриманої пенсії за спадкодавцем є неправомірними. Зокрема, статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права й обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

Таким чином виплати суми недоотриманої пенсії після померлого пенсіонера у порядку спадкування не можуть здійснюватися відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки зміст статті не може впливати на порядок спадкування.

Варто також звернути свою увагу на те, що ця послуга не є безкоштовно, та у випадку, якщо ви звертаєтесь до приватного нотаріуса, ціна визначатиметься за домовленістю сторін.


Відгуки наших клієнтів