Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Нові підходи щодо виплати заборгованості з пенсій

Не секрет, що сьогодні соціальна політика України переживає не найкращі часи. Насамперед це пов’язано із виплатою пенсій. Криза у сфері пенсійного забезпечення виникла після початку бойових дій на сході України. Всі органи державної влади вимушені були виїхати на підконтрольну Україні територію. Унаслідок цього українські пенсіонери фактично не могли отримати пенсію в Донецькій та Луганській областях, і змушені були виїжджати із цих територій для її отримання.

Надалі, 2014 року, на законодавчому рівні було прийнято акт, яким започаткували видання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи тим громадянам, які були вимушені переселитися на підконтрольну Україні територію та мали зареєстроване місце проживання у Донецькій і Луганській областях. Саме цей момент опинився переломним, адже отримання цієї довідки безпосередньо впливало на виплату пенсії особі. Тобто якщо громадянин не отримає такої довідки, йому буде припинено виплату пенсії до моменту, поки він її не отримає.

Крім того, держава розпочала масові перевірки осіб, які мали зареєстроване місце проживання на непідконтрольній Україні території. Суть її полягала в тому, що якщо за наслідками перевірки буде з’ясовано, що особа тривалий час не перетинала лінію розмежування та не зверталася до органів пенсійного фонду, виплата пенсії підлягала зупиненню. Внаслідок цього чимала кількість українців, які з об’єктивних причин не могли виїхати на територію України, були позбавлені законних соціальних виплат.

Після того, як бойові дії на сході України тимчасово були припинені, більшість пенсіонерів почали виїжджати на територію України з метою відновлення виплати пенсії.

Заради справедливості слід зазначити, що пенсію було поновлено, проте виплати за минулі періоди «заморозили». Насамперед це було пов’язано із законодавчими нормами, які передбачали, що «суми пенсій, які не виплачені за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України». Як уже зрозуміло, жодного «окремого порядку КМУ» не було, що і спричинило повальну невиплату минулих пенсій.

Така ситуація змусила мільйони українських пенсіонерів звертатися до суду за захистом своїх прав. Мабуть, держава не очікувала такого повороту подій, але у більше як 90% випадків суди почали виносити рішення на користь пенсіонерів та зобов’язували чи стягували з органів пенсійного фонду заборгованості з пенсій.

Проте органи пенсійного фонду все одно не виконували цих рішень через брак коштів у бюджеті та відсутність затвердженого порядку виплат таких сум. Станом на першу половину 2021 року в Казначействі обліковувався борг за рішеннями щодо пенсійних виплат на суму понад 140 млн гривень. Це спричинило ще більше обурення, унаслідок чого розпочалося повальне подання заяв у Європейський суд з прав людини.

Така ситуація, безперечно, впливає не лише на соціальне становище людей, але й на репутацію держави на європейській арені. Це стало вкотре сигналом для держави щодо врегулювання ситуації з невиплатою пенсії.

І от нарешті 12 листопада 2021 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1165, яка мала врегулювати питання поступової виплати пенсій, не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати. Тому слід проаналізувати головні її положення.

По-перше, територіальні органи ПФУ вестимуть перелік отримувачів виплат за минулий період, який слугуватиме підставою для подальшої виплати пенсій. Перелік формуватиметься із тих осіб, яким не було виплачено пенсію до моменту її відновлення. Найімовірніше, ті пенсіонери, які матимуть на руках рішення суду, отримуватимуть виплати у першу чергу.

По-друге, виплата минулої пенсії відбуватиметься щомісяця в сумі, яка відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленого законом на 1 січня календарного року. Станом на 2021 рік прожитковий мінімум становить 1769 гривень. Водночас така сума може бути більшою, якщо це передбачено у переліку отримувачів таких сум.

По-третє, порядок передбачає порядок дій у ситуації відсутності достатньої кількості коштів для виплати минулих пенсій. У такому разі сума виплачуватиметься у розмірі, пропорційному виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням.

Отже, слід вказати, що такий хід від держави свідчить про наміри вирішити кризу у сфері пенсійного забезпечення. Але наразі зарано робити конкретні висновки, адже допоки не відомо, як цей порядок працюватиме на практиці.


Відгуки наших клієнтів