Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам

На сьогоднішній день пенсіонери є доволі вразливою категорією осіб, які доволі слабко забезпечені в матеріальному значенні цього слова, попри той факт, що більшість з них мають чималий трудовий стаж за плечима.

Багато хто з пенсіонерів стикався із ситуацією, коли Пенсійний фонд України відмовляв у перерахунку пенсії, а також у розгляді звернень і клопотань. Такими темпами пенсійний фонд устиг заслужити негативну репутацію з боку пенсіонерів. Це відбулося через те, що існує чимало випадків, коли вищезазначений орган неправильно нарахував або перерахував пенсію.

Наразі розповсюдженою є ситуація, коли пенсіонер отримує пенсію та працює. Причин для цього багато: або особі не вистачає пенсії, яку їй призначила держава, й вона змушена продовжувати працювати, або особа продовжує працювати, щоб не сидіти вдома.

Необхідну нам процедуру перерахунку пенсії закріплено у статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». За загальним правилом процедура перерахування не потребує втручання працюючого пенсіонера, оскільки перерахування здійснюють кожні 2 роки. Тобто особа повинна мати 24 місяці (2 роки) страхового стажу від моменту призначення Пенсійним фондом України їй пенсії. Вищезазначений орган щороку 1 квітня без додаткового звернення пенсіонерів здійснює перерахунок пенсії особам, які отримали право на проведення перерахунку станом на 1 березня року.

Слід також зазначити, що перерахунок відбувається за наявності двох років або 24 місяців страхового стажу, при цьому не має значення, чи були перерви в роботі.

Перерахунок залежить від зарплати пенсіонера та страхового стажу, а тому визначення пенсії для кожного пенсіонера є індивідуальною процедурою.

Формула перерахунку пенсії має такий вигляд: середня зарплата множиться на трудовий стаж (страховий стаж) і на коефіцієнт заробітку.

Трудовий стаж обчислюють у відсотках, тобто 1% = 1 рік. Відповідно до зазначеного слід зарахувати весь час, який особа пропрацювала з моменту останнього перерахунку пенсії або виходу на пенсію. Коефіцієнт вплине лише в тому випадку, якщо після виходу на пенсію заробітна плата збільшилася.

Особливої уваги заслуговує ситуація, у якій пенсіонер від моменту призначення йому пенсії почав заробляти менше грошей. Законодавець передбачив таку ситуацію і під час перерахунку враховують лише страховий стаж без заробітної плати, яка є нижчою, ніж коли пенсіонер виходив на пенсію.

Доцільно зважати на той момент, що якщо особа отримала необхідний стаж після 1 квітня року, в якому має здійснюватися перерахунок, вона має право подати заяву на перерахунок пенсії, аби не чекати наступного року перерахунку. Для цього пенсіонерові необхідно подати такі документи:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний номер;
  • трудову книжку або інші документи, що підтверджують трудовий стаж та їх копії;
  • довідку про заробітну плату до 01.07.2000 року (в разі необхідності);
  • документ, який засвідчує особливий статус;
  • пенсійне посвідчення.

У разі якщо пенсіонера представлятиме інша особа, потрібно додатково такі документи:

  • довіреність, оформлена належним чином і відповідно до чинного законодавства;
  • опікунові необхідні: паспорт, відповідне посвідчення, свідоцтво про народження, рішення суду або інші документи, які посвідчують особу та підтверджують її повноваження.

Заяву про перерахунок можна подати особисто до ПФУ або через вебпортал Пенсійного фонду України. Термін надання такої послуги становить 10 днів від дня подання заяви про перерахунок пенсії.


Відгуки наших клієнтів