Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Поновлення пенсії переселенцям

Війна на сході України змусила мільйони українців переселитися на підконтрольну Україні територію. Така ситуація потягла за собою чимало не лише побутових, але й соціальних проблем. Однією з найголовніших проблем, із якою стикнулися українці, як це не дивно, опинилося питання виплати пенсії.

Чинне законодавство передбачає, що кожна особа має право на достатнє соціальне забезпечення, яке містить право на отримання пенсії. Пенсію призначають і виплачують за певних умов і вона не може залежати від місця проживання особи. Водночас переселенці, які об’єктивно не мали й не мають можливості переїхати на підконтрольну територію, були позбавлені соціальних виплат, у тому числі пенсій. А все через те, що Кабінет Міністрів України прийняв підзаконні й нормативно-правові акти, які де-факто, на порушення законодавства, передбачали нові підстави для припинення виплати пенсії – відсутність довідки внутрішньо переміщеної особи для осіб, які переселилися з непідконтрольних території, непроходження переселенцями ідентифікації тощо. Таким чином, зона АТО стала передвісником зупинки багатьом виплати пенсії.

Після початку цих подій до верхівки влади почали приходити численні скарги на дії Пенсійного фонду України. Проте такі дії не дали жодного позитивного результату. На щастя, українська судова система фактично стала на захист мільйонів переселенців, оскільки визнала такі зупинки пенсії незаконними. У судовому порядку переселенцям не лише визнавали такі дії протиправними, але й зобов’язували поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість із пенсійних виплат.

Таким чином, на сьогодні єдиним можливим варіантом поновлення пенсії переселенців є звернення із позовною заявою до суду. Лише цей орган може зобов’язати органи пенсійного фонду поновити виплату пенсії.

Однак на прийнятому рішенні нічого не закінчується, оскільки його потрібно ще виконати. І тут на допомогу може прийти державна виконавча служба, якщо ПФУ відмовиться добровільно виконувати судове рішення.

Слід зазначити, що питання поновлення виплати пенсії вже не є чимось складним, чого не можна сказати про отримання заборгованості з пенсії. Справа в тому, що органи пенсійного фонду у всіх випадках відмовляються добровільно виплачувати заборгованість, посилаючись або на брак державних коштів, або на відсутність окремого порядку Кабінету Міністрів України. Навіть відкриття виконавчого провадження ще нічого не дає. Однак лише за допомогою злагоджених дій державних виконавців і самих переселенців можна домогтися виплати таких сум.


Відгуки наших клієнтів