Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Пенсія українцям мешкаючим закордоном

У житті особи трапляються ситуації, які можуть кардинально змінити її життя. Однією з таких ситуацій є зміна країни проживання. Особливо, коли йдеться про пенсіонерів, оскільки вони отримують пенсію і не бажають її втрачати. У разі виїзду пенсіонера за кордон, окрім бюрократичних процедур, слід пам’ятати й про не менш важливу річ – як отримати пенсію у разі виїзду за кордон та як її не втратити. Розглядаючи це питання, до уваги також бралась така категорія громадян, як такі, що виїхали на ПМЖ, а тому було враховано тему пенсії для пенсіонерів, які виїжджають на ПМЖ за кордон.

У цій статті ми спробуємо розібратись, чи має українець, який мешкає за межами України, отримувати пенсію?

У першу чергу слід звернути увагу на те, що існує особливий порядок виплати пенсії для українців, які виїжджають за кордон. Відповідно до ст. 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, виплачується за шість місяців наперед перед від’їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України. За наявності двостороннього договору (угоди) про соціальне забезпечення між Україною та державою, до якої виїжджає пенсіонер на постійне проживання, він може звернутися до компетентного органу з питань пенсійного забезпечення за місцем свого проживання в цій державі з клопотанням про переведення (переказ) пенсії з України.

Окрім того, у наших громадян існує можливість отримувати пенсію за довіреністю. У такому випадку виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік її дії.

Окрему увагу слід зосередити на тому, що у нашій державі виконують не все те, що написано на папері, а тому своє законне право необхідно відстоювати в судовому порядку.

Судова практика з цього питання також неоднозначна. Тим не менше, в деяких випадках суди ставали на бік пенсіонера й зобов’язували органи ПФУ поновити виплату пенсій особам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон. Так, наприклад, у постанові від 1 жовтня 2013 року у справі № 2-а/487/286/13 Заводський районний суд м. Миколаєва вказав, що не бере до уваги посилання представника відповідача на відсутність нормативно-правового врегулювання механізму виплати пенсії громадянам, які проживають за кордоном, оскільки відповідно до частини 2 статті 49 Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин і за наявності умов для відновлення її виплати. А вищезазначене рішення Конституційного суду України суд вважає достатньою підставою для поновлення виплати пенсії.


Відгуки наших клієнтів