Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Як обчислити коефіцієнт для нарахування пенсії

Найімовірніше, чимала кількість потенційних і нинішніх пенсіонерів задавалися питанням: з огляду на які фактори приймають рішення про нарахування того чи іншого розміру пенсії? Чому в одних цей розмір становить умовні 3000 гривень, а в інших усі 10 000–13 000 гривень? Не з повітря ж беруться всі ці цифри. Звичайно ж ні. Справа в тому, що в Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення, в якій ключову роль у майбутньому розмірі пенсії людини відіграє те, скільки вона напрацювала за все життя, тобто страховий стаж, плюс те, яку при цьому зарплату отримувала.

Зверніть увагу на те, що розмір зарплати, із якої сплачується єдиний страховий внесок, прямо позначиться на розмірі пенсії в майбутньому. Саме тому, перш ніж отримувати зарплату в конверті, подумайте, що ви самі себе позбавляєте гідної пенсії в майбутньому.

Згідно із чинним законодавством України для розрахунку розміру пенсії враховують усю зарплату людини, починаючи з 1 липня 2000 року. Також ви маєте пам’ятати, що у свою пенсійну справу ви можете додати дані про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців до 30 червня 2000 року, що також може вплинути на розмір пенсії у цілому.

Наразі необхідно розглянути механізм обчислення коефіцієнта для нарахування пенсії. Фактично для того, щоб його з’ясувати, нам потрібно попрацювати із двома складовими – зарплатою та страховим стажем.

Для початку розберемося із зарплатою. Формула її має такий вигляд:

ЗП = Зс х (Ск : К),

де у всіх цих абревіатурах міститься таке:

ЗП – заробітна плата потенційного пенсіонера для обчислення пенсії;

Зс – середня заробітна плата по Україні за три роки, що передують зверненню до Пенсійного фонду;

Ск – сума коефіцієнтів ЗП за кожний місяць;

К – страховий стаж потенційного пенсіонера.

Страховий стаж є врахованим, якщо роботодавець чи працююча особа сплачувала єдиний соціальний внесок.

Насамперед, нам слід визначити цей самий особистий коефіцієнт ЗП. Його знаходять шляхом поділу фактичної ЗП за місяць на середню зарплату по Україні за цей місяць.

Умовно людина за січень 2023 року отримала 10 200 грн. Середня зарплата у вересні 2022 року становила 13 387 грн. Ми ділимо 10 200 на 13 387 і отримуємо коефіцієнт 0,7619. Те саме ми повинні зробити з усіма іншими місяцями та періодами. У результаті коефіцієнти, про які ми говорили вище, додаються. Це і є показником Ск у формулі.

Тепер наочно покажемо, як розв’язати ту частину формули, що у дужках. Нехай умовно Ск становила за весь період 251,56015. Нам потрібно поділити це число на кількість місяців страхового стажу. У нашому випадку це будуть умовні 210 місяців. 251,56015 / 210 = 1,19790. Отриманий результат і є індивідуальним коефіцієнтом заробітку особи. Завершує розрахунок формули добуток Зс та отриманого коефіцієнта заробітної плати.

Отримавши дані про ЗП, з якої обчислюватиметься розмір пенсії конкретної особи, можна переходити до формули розрахунку пенсії, яка матиме такий вигляд:

П = ЗП х Кс,

де:

П – розмір пенсії;

ЗП – розмір зарплати, з якої обчислюється пенсія особі. Цей показник було розраховано за формулою вище;

Кс – коефіцієнт страхового стажу;

Із усіх даних нам не вистачає лише Кс. Отримати ми його можемо за такою формулою:

Кс = См х Вс / (100% х 12),

де:

См – сума місяців страхового стажу;

Вс – величина позначки одного року, що дорівнює 1,35%.

Таким чином

Кс = 210 * 1,35 / (100% * 12) = 0,2362.

Як підсумок, можна простежити, що ми змогли обчислити і коефіцієнт заробітної плати, і коефіцієнт страхового стажу, використовуючи умовні дані. У випадку, якщо ви вважаєте, що вашу пенсію зрештою було розраховано неправильно, слід звернутися до фахівців, які допоможуть вам з’ясувати, які періоди не було враховано.


Відгуки наших клієнтів