Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Подвійний страховий стаж для медичних працівників

Якщо говорити про стаж, що необхідний для призначення пенсії, то потрібно розрізняти поняття: страховий, трудовий і пільговий стаж.

Із 1 січня 2004 року до стажу, який ураховують під час призначення пенсії, зараховують лише ті періоди роботи, протягом яких сплачувалися страхові внески у сумі, не менше, ніж мінімальний страховий внесок. Це і є страховий стаж. Він обчислюється виключно за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Доступ до системи персоніфікованого обліку можна отримати через електронний кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду або звернувшись безпосередньо до територіального управління Пенсійного фонду.

До 1 січня 2004 року трудовий стаж, який записаний до трудової книжки, зараховується як страховий. Важливо, щоб записи були без виправлень, їх можна було прочитати, і має бути видно печатку організації, підприємства чи установи, де людина працювала. До цього стажу також входить навчання за денною формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, військова служба та декретна відпустка до досягнення дитиною трирічного віку.

Окремо існує поняття пільгового стажу, що дає право вийти на пенсію раніше, аніж за загальним правилом у 60 років.

До пільгового стажу належить робота за списками у шкідливих умовах праці та за спеціальними професіями.

Зокрема, пільги щодо обчислення стажу у подвійному розмірі надають медичним працівникам.

Таким чином, відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також у закладах із надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Пільговий стаж роботи у медичних закладах обчислюється за даними трудової книжки. Якщо в трудовій книжці міститься недостатньо інформації, органам Пенсійного фонду необхідно надати уточнюючі довідки з медустанови або внутрішні документи, такі як положення про заклад, структуру, штатні розклади, акредитаційний сертифікат тощо.

Нерідко органи Пенсійного фонду зараховують медичний стаж роботи у подвійному розмірі лише до 01.01.2004 року, а з 01.01.2004 року рахують в одинарному. Однак закон не містить жодних обмежень щодо застосування статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» під час обчислення пільгового стажу, й така відмова є підставою для звернення до суду. Судові спори в таких справах вирішують на користь пенсіонерів.


Відгуки наших клієнтів