Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

СПРАВА ГУЛАГИ

Кожен має право на гідну пенсію, яка б забезпечувала рівень життя не нижче за прожитковий мінімум, установлений законом. Як відомо, розмір пенсії залежить від двох складових – стажу та заробітної плати. На жаль, багато пенсіонерів отримують мінімальну пенсію, хоча мають достатню кількість стажу. У більшості випадків причиною цього є малий коефіцієнт заробітної плати, що означає отримання малої заробітної плати порівняно з середньою по країні. Проте законодавець надає можливість збільшити цей коефіцієнт одним способом.

За загальним правилом для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період трудової діяльності особи, починаючи з 1 липня 2000 року і по день звернення із заявою про призначення пенсії. Що стосується періоду до 1 липня 2000 року – він не залишається за «бортом». Річ у тому, що деякі громадяни у період до 2000 року отримували високу по тих роках заробітну плату. Внаслідок цього особа має право надати органу пенсійного фонду довідку про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців стажу підряд до 30 червня 2000 року. Це, у свою чергу, може збільшити загальний показник коефіцієнта заробітної плати і, як наслідок, загальний розмір пенсії.

На практиці під час подання документів до органу пенсійного фонду останній може здійснити їхню перевірку на предмет достовірності. Водночас у деяких випадках це може супроводжуватись незаконними діями чи бездіяльністю пенсійного фонду.

Саме така ситуація виникла у пана Гулаги, який звернувся до нашої компанії за допомогою. Його проблема полягала в тому, що пенсійний орган не бажав здійснювати перерахунку пенсії, оскільки направив довідку про заробітну плату до 2000 року на перевірку. Внаслідок цього пан Гулага був позбавлений права на отримання належної суми пенсії.

Вважаючи такі дії пенсійного фонду незаконними, було прийнято рішення звернутися зі скаргами та позовом до суду. Наша позиція була обґрунтована таким чином. По-перше, пенсійний фонд не прийняв рішення про продовження строку розгляду заяви про перерахунок пенсії на строк проведення додаткової перевірки, але не більше ніж на 15 днів. Річ у тім, що за чинним законодавством для проведення перевірки поданих документів пенсійний фонд має приймати відповідне рішення, що не було ним зроблено. По-друге, пенсійний фонд порушив порядок проведення перевірки достовірності документів. Це виявилося в тому, що пенсійний фонд почав здійснювати перевірку після того, як відмовив у перерахунку пенсії. Натомість згідно із законодавством така перевірка має відбуватися у межах розгляду заяви про перерахунок пенсії. По-третє, пенсійний фонд порушив строки проведення перевірки документів. Зокрема, законодавець встановлює, що перевірка має відбуватись не більше 15 календарних днів з дня подання заяви про призначення/перерахунок пенсії. За обставинами справи пенсійний орган проводив перевірку щонайменше 30 днів.

Завдяки численним скаргам, запитам і поданню позовної заяви нам вдалося зрушити з мертвої точки питання перевірки довідки про заробітну плату, внаслідок чого пану Гулазі здійснили перерахунок пенсії, розмір якої збільшився майже у два рази, та виплатили заборгованість з пенсійних виплат.


Відгуки наших клієнтів