Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Справа Доровского

Пенсія – заслужена винагорода кожної особи після тривалої праці. Розмір пенсії залежить від двох складових: кількості стажу та розміру заробітної плати, яку особа отримувала за свою роботу. Це – стандартна та звичайна формула розрахунку пенсії для більшості громадян. Однак для деяких категорій пенсіонерів пенсію розраховують інакше. Це стосується, зокрема, шахтарів.

Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років – для чоловіків і 7,5 року – для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Отже, для таких осіб розмір пенсії не може бути меншим за 5802 грн станом на 2022 рік.

З питанням розрахунку розміру пенсії як шахтарю до нас звернувся пан Доровський. Він уже перебував на пенсії по інвалідності, проте отримував близько 3000 гривень. Водночас, як повідомив пенсіонер, протягом 11 років він пропрацював у шахті. Проте, перебуваючи на посаді гірничого очисного забою, отримав виробничу травму внаслідок нещасного випадку на шахті. У результаті травми став інвалідом ІІ групи та більше не працював.

Проаналізувавши його документи, ми встановили, що пан Доровський має право на перерахунок пенсії в розмірі пенсії шахтарів попри те, що відпрацював лише 11 років під землею. А все через те, що період перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві також зараховується до пільгового стажу. У Доровського такий період становив 13 років. Отже, загальний розмір пільгового шахтарського стажу складає 24 роки.

Ми звернулися до пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, однак у такому перерахунку нам відмовили. Органи пенсійного фонду не зарахували до пільгового стажу час перебування на інвалідності. Вважаючи таку відмову незаконною, наші юристи звернулися до суду. Позиція нашої компанії полягала в наступному.

Частина 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлює, що час перебування на інвалідності у зв’язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

До суду було надано акт розслідування нещасного випадку, який підтверджував, що пан Доровський, перебуваючи на посаді гірничого очисного забою, постраждав унаслідок нещасного випадку на шахті «Комсомолець Донбасу». В результаті пан Доровський опинився інвалідом ІІ групи, що підтверджується призначенням пенсії по інвалідності та довідкою до акта огляду МСЕК.

Отже, оскільки законодавство прямо встановлює можливість зарахування періоду інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві до пільгового стажу, однією з вимог було зобов’язання пенсійного фонду зарахувати час перебування на інвалідності до пільгового стажу за Списком № 1.

Розглянувши справу, суд першої інстанції задовольнив вимоги Доровського, серед яких, зокрема, зобов’язав пенсійний орган зарахувати до пільгового стажу час перебування на інвалідності (13 років) і перерахувати пенсію в розмірі пенсії шахтарів відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Не погодившись із таким рішенням, пенсійний фонд подав апеляційну скаргу, однак суд апеляційної інстанції також погодився із позицією позивача та залишив без змін рішення суду першої інстанції.

Після прийняття судами рішень наша компанія змогла домогтися швидкого їх виконання, у результаті чого панові Доровському було перераховано кошти в розмірі шахтарської пенсії, після чого загальний розмір пенсії збільшився на 7000 гривень. Усю заборгованість за період судового процесу також було виплачено Доровському єдиною сумою.


Відгуки наших клієнтів