Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

+38 066 368-65-59
+38 098 040-19-93

Питання - відповіді

Чи правильно вам призначили пенсію? Стаж і нарахування виплат за пенсійною справою.

Якщо у вас є сумніви стосовно точності суми пенсії або її розрахунку, ми пропонуємо послугу – перевірка пенсійних нарахувань.

 

Згідно із законом на суму виплат впливають декілька факторів. Безумовно, для нарахування пенсії має значення стаж. Тому дуже важливо знати, чи весь трудовий стаж вам зарахували під час призначення пенсійних виплат. Саме у процесі оформлення пенсії є чимало тонкощів, які потрібно розуміти зсередини.

 

Зокрема, для нарахування пенсії враховують заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату, для нарахування пенсійних виплат також враховують заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд – по 30 червня 2000 року, незалежно від перерв. Така сама схема діє в разі, якщо страховий стаж (починаючи з 1 липня 2000 року) становить менше 60 місяців.

 

Щоб перевірити, чи правильно вам нарахували пенсійні виплати, потрібно знати, з чого вони складаються і як розраховуються. Наші юристи зможуть перевірити законність усіх операцій, методику та розрахунок пенсії. Проведена нами робота буде гарантією ваших прав.

 

За вашим бажанням ми можемо зробити запит на надання копії пенсійної справи, розрахунку стажу та заробітної плати, які були використані під час призначення вашої пенсії; провести перевірку стажу і заробітної плати за первинними документами; проаналізувати всі перерахунки, призначення надбавок і розмір виплат за весь період отримання пенсії.

 

Інформація від вас мінімальна: паспортні дані й ідентифікаційний код.

 

Якщо ми виявимо порушення з боку Пенсійного фонду, розмір вашої пенсії приведуть у відповідність з нормами закону та виплатять недоотриману суму.

 

Ми нагадуємо, що відповідно до Конституції України, пенсії та інші види соціальні виплати, допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

 

Із 1 січня 2017 року розмір прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, на місяць становить 1247 гривень.

 

Якщо розмір вашої пенсії нижче цієї суми, при цьому пенсійні виплати – єдине джерело доходу, у вас є всі підстави для звернення до суду.

Як нарахувати або перерахувати пенсію в судовому порядку? Звернення до суду з пенсійних питань.

Спори, що виникають з питань пенсійного забезпечення, вирішують у Пенсійному фонді або в суді.

 

Скаргу на рішення органу, який призначив пенсію, громадянин подає особисто або ж це робить його законний представник, а також представник за довіреністю. При цьому важливо пам’ятати, що подання скарги не позбавляє права заявника звернутися до суду.

 

Скаргу можна подати до органу Пенсійного фонду України вищого рівня протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця від часу ознайомлення заявника із прийнятим рішенням.

 

Скаргу заявник подає в письмовій формі, підписує та вказує дату.

 

Фахівці органу Пенсійного фонду зобов’язані прийняти вмотивоване рішення та надіслати його в термін не пізніше одного місяця від дня надходження скарги на адресу заявника поштою або віддати під розписку.

 

Фахівці органів Пенсійного фонду України під час розгляду скарги заявника перевіряють законність і обґрунтованість рішення, яке оскаржується, та приймають одне з рішень:

 

1) залишити скаргу без задоволення;

 

2) повністю або в певній частині задовольнити.

 

Якщо ви не згодні з прийнятим рішенням, у вас є право в місячний строк від дня отримання оскаржити його в структурі Пенсійного фонду України вищого рівня.

 

Нагадуємо, що наші юристи допоможуть вам розібратися у справі будь-якої складності, в тому числі грамотно скласти скаргу.

 

Якщо ж оскарження рішення не принесло очікуваних результатів, існує можливість захистити свої права в судовому порядку.

 

Необхідно до місцевого районного суду подати позовну заяву, за якою мають відкрити провадження у порядку адміністративного судочинства.

 

Для звернення до суду, в нашому конкретному випадку, встановлюється шестимісячний строк, який (якщо не встановлено інше) обчислюється з дня, коли людина дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

 

Звісно, звернення до суду краще доручити юристу, який знайомий із вимогами закону, що висуваються до форми та змісту позовної заяви, відкриття провадження у справі та безпосередньо самого судового розгляду.

 

Представляючи ваші інтереси в суді, ми як кваліфіковані фахівці беремо ці турботи на себе.

 

У судовому порядку ми домагаємося призначення пенсій, у тому числі пільгових, перерахунків виплат, зарахування спірного стажу, а також підтверджуємо право на пенсію за відсутності необхідних документів, досягаємо збільшення пенсії з мінімального розміру до прожиткового мінімуму, поновлення виплати пенсії громадянам України, які перебувають за кордоном і багато іншого.

 

У своїй роботі до вирішення спірних питань успішно залучаємо національні суди вищого рівня, а також Європейський суд з прав людини щодо питань нарахування, виплати та перерахунку всіх видів пенсії.

 

Завжди важливо пам’ятати, що в спірних ситуаціях призначення та перерахунок пенсій краще довірити професіоналам.

Як збільшити пенсію? Альтернативний перерахунок.

Щодо яких питань пенсійного забезпечення доцільно скористатися послугами юриста? Проаналізуємо низку найбільш поширених ситуацій:

  • раніше ви зверталися до пенсійного фонду, але не отримали точної або аргументованої відповіді на свій запит;
  • ви ще не були у пенсійному фонді, однак бажаєте скласти запит для ознайомлення зі своїми правами та обов’язками;
  • ви перебуваєте на обліку в пенсійному фонді та розраховуєте дізнатися, що потрібно для того, щоб підвищити розмір пенсії.

А, можливо, вам необхідне роз’яснення з конкретного питання. Зокрема, ви не знаєте, як стати на облік в іншому пенсійному фонді, скласти запит, заяву, вивчити детально пенсійний процес, отримати пенсію безпосередньо перед виїздом за кордон та багато іншого.

Із якою б проблемою ви до нас не звернулися, ми в будь-якому разі готові прийти вам на допомогу. При цьому важливо мати на увазі, що своєчасне та правильне сприяння збереже ваш час і нерви.

Що ми можемо вам порекомендувати?

Ми вивчимо вашу ситуацію, ваші виплати на сьогодні та допоможемо спрогнозувати їх розмір у перспективі, відштовхуючись від нижчеперелічених варіантів.

Перший варіант: перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам

У разі якщо пенсіонеру уже було призначено пенсію, однак він продовжив свою трудову діяльність, то через кожні 24 календарних місяці він може писати заяву до органів пенсійного фонду задля здійснення перерахунку його пенсії, зараховуючи до загального трудового стажу додатково відпрацьовані два роки.

Пенсійний фонд у такому випадку зобов’язаний вам порекомендувати найбільш прибутковий перерахунок, наприклад, згідно зі стажем і заробітною платою (зараховується додатково трудовий стаж до виплат за останні 2 роки), або лише згідно зі стажем (оскільки під час збільшення зарплати за останні 2 роки знижується показник заробітної плати й такого роду перерахунок величину пенсії тільки зменшить).

Другий варіант: альтернативний перерахунок пенсії (згідно з даними нової довідки)

Під час призначення пенсії до уваги береться подана довідка про розмір заробітної плати за весь період трудової діяльності з 1 липня 2000 року. За бажання пенсіонер може підтвердити первинними документами довідку про зарплату. Або, якщо пенсіонер пропрацював після 1 липня 2000 року менше шістдесяти місяців, то для призначення пенсії можна додати довідку за будь-які шістдесят місяців до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв у роботі.

Наприклад, у разі якщо у вас була висока заробітна плата до 2000 року, ви можете підвищити свою пенсію шляхом перерахунку прямо зараз.

Що для цього потрібно?

Вам потрібно отримати документи про заробітну плату та написати заяву до ПФУ за місцем вашої пенсійної справи. Однак щоб уникнути різних негараздів, ви можете вдатися до нашої допомоги, й ми обов’язково надамо такі послуги:

  • витребуємо необхідні документи у підприємства, на якому ви працювали, в тому числі у разі його ліквідації;
  • обчислимо величину пенсії відповідно до нової заробітної плати;
  • надамо письмовий аналіз перерахунку.

Третій варіант: перехід на інший вид пенсії

Законодавством передбачена можливість перейти із одного виду пенсії на інший. Такий варіант важливий для тих, хто отримує пенсію по інвалідності, а також має право оформити виплати після досягнення пенсійного віку. Можливий також варіант переходу з пенсії за віком на виплати пенсії у зв’язку із втратою годувальника. У такому випадку важливо, щоб у перерахунку пенсії використовувався коефіцієнт середньої заробітної плати за рік, який передує такому переходу.

Особливо слід надати уваги призначенням до пенсій надбавок, допомог, компенсації й усього іншого. У зв’язку з цим необхідно подати відповідні документи:

  • довідку про наявність непрацездатних утриманців;
  • інформацію про визнання особи ветераном війни або людиною, на яку поширюється Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також наявність статусу особи з особливими заслугами перед батьківщиною;
  • інформацію про статус реабілітованої особи або члена сім’ї реабілітованої;
  • дані про статус особи, яка працювала, навчалась чи проживала у місті, селі або селищі зі статусом гірського;
  • посвідчення ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС або особи, що проживала на тій території;
  • висновок судово-медичної експертизи про те, що особа померла через наслідки ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС;
  • про нагородження особи нагрудним знаком «Почесний донор України», «Почесний донор СРСР» (з метою встановлення надбавки);
  • висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного догляду за особою (з метою встановлення надбавки за такий догляд);
  • довідку про визнання особи, яка піддавалась нацистському насильству, переслідуванню або близького родича такої особи;
  • довідку, в якій зазначено інформацію про присвоєння РНОКПП непрацездатним членам сім’ї.
Як стягнути заборгованість за пенсією людини, яка померла в зоні АТО

Ситуація є досить складною, оскільки органи пенсійного фонду України, які перебували в зоні АТО, припинили виконувати свої обов’язки, а їхні повноваження іншим органам не передавалися.

Можливі два варіанти розвитку подій, які залежать від того, чи було недоотриману пенсію нараховано пенсіонеру.

Варіант 1. Пенсію було нараховано, але не виплачена. Ця ситуація простіша. У такому випадку, якщо члени сім’ї померлого проживали разом із ним на момент смерті (що може підтверджуватися, приміром, спільною реєстрацією місця проживання в паспорті), тоді суму пенсії можна отримати через територіальне управління пенсійного фонду за місцем перебування пенсійної справи. У тому випадку, якщо керівництво не перереєстроване або фактично переміщене з тимчасово неконтрольованої території, звертатися необхідно до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій або Луганській областях відповідно.

Якщо члени сім’ї померлого НЕ проживали разом із ним на момент смерті, тоді необхідно подавати заяву нотаріусу про вступ у спадщину й отримувати свідоцтво про прийняття спадщини.

Варіант 2. Пенсію не було нараховано. Така ситуація вимагає звернення до суду, оскільки пенсійний фонд відмовить у виплаті пенсії, бо її не було нараховано, а отже, право на неї було втрачено після смерті людини.

Перед зверненням до суду необхідно зібрати всі необхідні документи: відмову пенсійного фонду щодо виплати пенсії, свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують перебування померлого на обліку в конкретному відділенні пенсійного фонду, документи, які підтверджують факт вступу позивачем у спадок і відкриття спадкової справи.

Такий судовий процес є вельми складним, оскільки судова практика дуже спірна, а законодавство України не має чіткого регулювання цього питання. Тому в такому випадку рекомендуємо звернутися до досвідченого юриста чи адвоката, який зможе проаналізувати всі документи й оцінити перспективу звернення до суду.

Представляючи ваші інтереси в суді, ми, як кваліфіковані фахівці, беремо ці турботи на себе. В судовому порядку ми докладаємо всіх зусиль для досягнення необхідного вам результату. У свою чергу, ви отримуєте гарантію того, що ваші інтереси будуть представлені максимально якісно та ефективно. Усі питання щодо представництва в судах всіх інстанцій, органах пенсійного фонду, органах виконавчої служби та інших будуть виконуватися нами самостійно, без вашої участі.

У своїй роботі з вирішення спірних питань ми успішно використовуємо практику вищих національних судів, а також рішення Європейського суду з прав людини щодо пенсійних питань.

Завжди важливо пам’ятати, що в спірних ситуаціях краще віддати свою проблему до рук професіоналів.

Чи буде проведений перерахунок пенсії ліквідаторам Чорнобильської трагедії

У 2020 році збільшиться мінімальна пенсія для ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, інших ядерних навчань, випробувань та аварій.

Постійною тенденцією під час реалізації соціальної політики для ліквідаторів вибуху на Чорнобильській АЕС досить часто виявляється незаконна відмова Пенсійного фонду в перерахунку пенсії, оскільки механізму автоматичного перерахунку поки що не розроблено.

Люди, звертаючись із заявою про перерахунок пенсії на підставі законодавства, отримують відмови, причиною яких може бути зазначено різну інформацію, що, як правило, не відповідає дійсності.

У листопаді 2016 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, однак заяву було розглянуто як лист, що не відповідає вимогам законодавства, а також було в перерахунку пенсії було відмовлено.

Зокрема, особа звернулася до суду з вимогою про визнання протиправними дій ПФУ та зобов’язати перерахувати пенсію. Місцевий та апеляційний суди задовольнили позов, касаційний суд погодився із рішеннями судів попередніх інстанцій та зазначив таке: соціальне право гарантується державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними громадянами.

Стаття 28 Закону № 1058-IV свідчить, що кожен відпрацьований рік страхового стажу понад норму, який для чоловіків становить 35 років, для жінок 30 років, дозволяє збільшити пенсію на 1% від розміру нинішньої пенсії, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком.

Право на пенсію у повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше: чоловіки – 20 років, жінки – 15 років, із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад установлений цим пунктом стаж, але не вище 75 відсотків заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1, чоловіки – 10 років і більше, жінки – 7 років 6 місяців і більше – не вище 85 відсотків заробітку.

Закон № 796-ХІІ визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частиною другою статті 27 Закону № 1058-IV надано право вибирати умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені загальним Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ як сума заробітку за кожен рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Отже, особам, яким призначено пенсію із урахуванням Закону № 796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років – для жінок і 20 років – для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, а доводи касаційної скарги відповідача зазначених висновків суду не спростовують.


Як відновити трудову книгу?
Втрата документів – завжди неприємність. Це загалом стосується документів, які підтверджують стаж роботи. Без трудової книжки в наш час – нікуди, на нову роботу навряд чи візьмуть, а про пенсію можна взагалі забути...

Існує така собі Інструкція № 58, яка визначає порядок ведення, видачі, а також зберігання трудових книжок. Після ознайомлення з цією інструкцією маємо зазначити, що всі записи в трудовій книжці здійснює роботодавець після видачі відповідного наказу.

Важливою інформацією для тих, хто змінив декілька місць роботи, буде п. 5.3 Інструкції № 58, в якому йдеться, що у разі, якщо працівник до його влаштування на підприємство, яке видає йому дублікат трудової книжки, вже мав раніше записи у розділі «Відомості про роботу», то такі записи мають бути перенесені до дублікату.
Як свідчить практика, трудова книжка в період трудової діяльності зрідка лише опиняється на руках у працівника, тому винуватцем втрати часто є підприємство, у розпорядженні якого перебуває його трудова книжка.

Варто зазначити, що у п. 5.5 і п. 5.6 вищезазначеної Інструкції передбачено цей момент. Згідно з цими пунктами у разі, якщо трудова книжка зазнала пошкодження або у ній містяться записи, що складно ідентифікувати, роботодавець за останнім місцем працевлаштування з власної ініціативи має видати працівникові дублікат трудової книжки, при цьому зробивши позначку на першій сторінці зіпсованої трудової книжки про те, що замість неї було видано дублікат.

Повторно видати дублікат трудової книги має новий роботодавець. Зокрема, дублікат трудової книжки видається у випадку неможливості перенесення відомостей із оригіналу через виникнення надзвичайної ситуації, передбаченої законодавством України, або проведення операції об’єднаних сил на території, де здійснював працівник свою трудову діяльність. Тож для отримання дубліката трудової книжки необхідна письмова заява від імені працівника, а також отримана в письмовому вигляді інформація щодо виникнення надзвичайної ситуації або проведення операції об’єднаних сил на території, де перебувало підприємство-роботодавець.

Крім того, трапляються ситуації, коли було загублено не всю трудову книжку, а лише частину записів з неї.
У випадку необхідності уточнення посад, на яких ви раніше працювали, необхідно звернутись у відділ кадрів підприємств попереднього працевлаштування та подати заяву про видачу документів, які підтверджують цей стаж роботи.

Нерідко можна зіткнутися з ситуацією, коли підприємство, де особа раніше працювала, вже припинило свою діяльність. У такому випадку докази, які є підтвердженням страхового стажу, можуть видати правонаступники цих підприємств. Після отримання довідок, які підтверджують факт перебування у трудових відносинах з певним підприємством, працівник має змогу звернутись до відділу кадрів нинішнього місця його перебування для отримання дублікату трудової книжки чи для надання йому підтвердних довідок, щоб мати змогу відтворити записи за попередні періоди роботи.

Якщо ж трапилося так, що установа, в якій ви працювали, була ліквідована, можна звернутись до архіву, де зберігається кадрова інформація. Для цього необхідно написати заяву до архівної установи з проханням видати підтвердну довідку з місця роботи, на підставі якої буде внесено запис до відновленої трудової книжки. Для отримання архівних довідок про підтвердження стажу роботи на підприємстві, про атестацію робочих місць до заяви додаються сканкопії всієї трудової книжки із записами щодо запитуваного підприємства або, в разі її відсутності, вказуються записи трудової книжки.

Якщо неможливо отримати інформацію з архіву, існує ще один варіант підтвердження трудового стажу – через рішення суду. Для цього необхідно подати позов про встановлення факту, що має юридичне значення.

Як ми всі розуміємо, ця процедура є непростою, адже необхідно грамотно скласти заяву, вказати правильного адресата, а також стежити за тим, щоб заяву було розглянуто. Саме тому кваліфіковані юристи нашої юридичної компанії готові взяти на себе цей клопіт, а також повний юридичний супровід з метою отримання необхідного результату.

Перевірка правильності нарахування пенсії юристами Пенсійного Центру
Не секрет, що бюрократія в Україні процвітає. Експерти у сфері політології зробили висновок, що в Україні існує близько 63 надлишкових процедур, що на 4% більше, ніж середнє значення серед інших країн. Не залишився осторонь і Пенсійний фонд.
Зокрема, людина передпенсійного віку майже завжди замислюється над питанням, який розмір пенсії їй призначать. Однак під час подання документів особа не може знати, чи зарахують їй спірні періоди роботи, чи візьмуть до уваги всю заробітну плату, яку отримувала особа за період своєї трудової діяльності.

Адвокати та професійні юристи Пенсійного Центру проводять незалежну, професійну оцінку наявних в особи документів, надають юридично обґрунтовані висновки щодо спірних питань і зможуть захистити ваші права. У цій статті ми дещо відкриємо ширму таємниці об’єктивного та правильного розрахунку пенсії.

Яким чином розраховується розмір пенсії?

Розмір грошового забезпечення майбутнього пенсіонера визначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та залежить від тривалості трудової діяльності, розміру заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески (коефіцієнтів страхового стажу та заробітку) і віку, з якого особа забажала вийти на пенсію.

Для визначення розміру пенсії, що призначається особі за віком, до уваги необхідно брати безліч різних факторів і чисел. Щодо порядку обчислення пенсії, то його передбачено у ст. 25 і 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Під час перевірки правильності нарахування пенсії наші експерти окремо розраховують 16 різних коефіцієнтів і змінних, оскільки кожен серед них досить вагомим чином впливає на пенсію.

Також, якщо особа працювала за Списком № 1 чи Списком № 2, то порядок розрахунку ускладнюється ще декількома аспектами, оскільки потрібно врахувати ще пільги та додаткові коефіцієнти.

Часто у разі особистого візиту пенсіонера до Пенсійного фонду його зустрічають «з простягненими обіймами» – відмовляють у будь-яких конструктивних поясненнях і не надають жодного документального розрахунку.

Якщо ви бажаєте дізнатись, чи правильно Пенсійний фонд нарахував вам пенсію та, у разі неправильного розрахунку, бажаєте захистити свої права, професійна команда адвокатів та юристів з радістю допоможе вам реалізувати гарантоване Конституцією України право на соціальне забезпечення.

Перерахунок пенсії

Після виходу на пенсію людина розуміє, що 40% від заробітної плати може не вистачати для нормального життя та починає шукати різних способів, аби перерахувати свій розмір пенсії. Законодавством установлені виключні випадки, коли розмір пенсії може збільшитись. На щастя, передбачено, що зменшитись вона за жодних обставин не може.

До випадків, коли розмір пенсії може збільшитись, належать:

• підвищення мінімальної заробітної плати;

• підвищення прожиткового мінімуму громадян;

• нововиявлені обставини (довідки про заробітну плату до 2000 року та ін.);

• продовження трудової діяльності після виходу на пенсію;

• перехід на інший вид пенсії.

1. Мінімальний розмір пенсії підлягає збільшенню у кожного пенсіонера, коли збільшується мінімальна заробітна плата, оскільки він установлений у її відсотковому відношенні. Станом на середину 2021 року кожен пенсіонер отримує дві та більше тисячі гривень як пенсію.

2. Оскільки у наших реаліях ціноутворення ринку продовольчих товарів досить мінливе, мінімальний розмір збільшується згідно з постановою Кабінету Міністрів України у разі суттєвого збільшення цін на продовольчі товари, однак це явище не досить часте.

3. Подання додаткових відомостей про розмір заробітної плати до 01.08.2000 р. Тобто якщо ви мали непогану заробітну плату до цієї дати, ви можете подати уточнювальну довідку з підприємства, щоб її врахували під час обрахунку розміру пенсії. Однак цей стаж має бути більший, аніж 60 календарних місяців, без урахування перерв.

4. У разі якщо пенсіонер після виходу на пенсію продовжує займатись трудовою діяльністю, перераховує платежі до пенсійного фонду, йому в обов’язковому порядку щодва роки перераховують розмір пенсійного забезпечення з огляду на нові платежі.

5. Цей спосіб актуальний, якщо пенсіонер перебував на пенсії, однак у нього було (є) право на її інший вид. Наприклад, особа вийшла достроково на пенсію за вислугою років, однак продовжувала працювати. Після досягнення 60-річного віку людина може перейти на пенсію за віком, однак потрібно попередньо розрахувати, аби не отримати меншу суму.


 

Надсилайте Ваші питання, заповнивши форму нижче. Наш фахівець ознайомиться, дасть і опублікує на сайті відповідь. Дякую за ваше запитання!

Задати питання
Задати питання

Відгуки наших клієнтів