Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

СПРАВА ГЕТЬМАНСЬКОГО

Чинне законодавство передбачає право вийти на пенсію незалежно від віку людини. У народі таку пенсію називають «шахтарською». Головною умовою виходу на таку пенсію є характер роботи, на якій була зайнята людина. Наприклад, право на цю пенсію мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди й інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії – за списком робіт і професій, який затверджено Кабінетом Міністрів України.

Слід відзначити, що на практиці пенсійний фонд, приймаючи документи на призначення пенсії такого виду, практично завжди вимагає у людини надати уточнюючі довідки, які б підтверджували її зайнятість на вищевказаних роботах. У деяких випадках людина має можливість отримати такі довідки, але бувають і моменти, коли отримати таку довідку не видається можливим. Наприклад, підприємство ліквідоване або ж в архівах не збереглися документи із особового складу. Як правило, якщо людина не може надати до пенсійного фонду такі довідки, їй відмовляють у призначенні пенсії через незарахування періодів роботи до пільгового стажу.

Крім того, частою підставою для незарахування періоду роботи до стажу, є факт несплати страхових внесків роботодавцем за свого працівника.

Саме така ситуація виникла у пана Гетьманського, який звернувся у нашу компанію за допомогою. Проблема його полягала в тому, що пенсійний орган відмовив у призначенні пільгової пенсії незалежно від віку, оскільки:

1) він не надав до пенсійного фонду уточнюючі довідки;

2) роботодавцем не було сплачено за нього страхових внесків.

Таким чином, ці факти стали підставою для незарахування відповідних періодів роботи до пільгового стажу.

Вважаючи дії пенсійного фонду незаконними, було прийняте рішення звернутися із позовом до суду. Підставою для позову опинилось декілька фактів.

По-перше, відповідно до чинного законодавства уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу або інші документи необхідно надавати тільки в разі, якщо відсутні відповідні відомості в трудовій книжці. Трудова книжка позивача була належним чином оформлена і записи в ній підтверджували його зайнятість на посадах, які дають право на пенсію незалежно від віку.

По-друге, оскільки позивач працював на посадах, що належать до списку робіт і професій, які дають право на пенсію незалежно від віку за безпосередньої зайнятості протягом повного робочого дня на підземних гірських роботах (електрослюсар підземний, механік підземний і заступник механіка підземного), пенсійний фонд протиправно не зарахував до пільгового стажу роботи відповідні періоди роботи.

По-третє, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та термінів сплати страхових внесків тягне за собою негативні наслідки тільки щодо самого страхувальника і не може мати негативних наслідків для застрахованої особи (позивача) у вигляді незарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку, в свою чергу, нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи не були сплачені страхувальником.

Розглянувши справу, суд першої інстанції задовольнив вимоги Гетьманського, зобов’язавши пенсійний фонд не лише зарахувати періоди роботи до пільгового стажу, але й призначити пенсію від дня звернення Гетьманського до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.

Не погодившись з цим рішенням, пенсійний фонд подав апеляційну скаргу, проте її було повернуто через несплату судового збору. Таким чином, після прийняття такого рішення апеляційним судом рішення суду першої інстанції набрало законної чинності.

Надалі наша компанія змогла домогтися швидкого виконання рішення суду, в результаті чого Гетьманському була призначена пенсія з моменту його звернення до пенсійного фонду, а також виплачена в повному обсязі заборгованість за пенсійними виплатами.


Відгуки наших клієнтів