Справа Мостового
До нашої компанії звернувся громадянин, якому Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області відмовило в призначенні пенсії згідно зі Списком № 1. Причина такої відмови банальна: неправильно оформлені документи, які підтверджують пільговий стаж, а саме в переліку атестації робочих місць не зазначений структурний підрозділ – відділ головного метролога, в якому заявник працював оператором пульта керування електропечей згідно із записом у трудовій книжці; а в переліку атестації робочих місць не вказано структурний підрозділ цеху, в якому заявник працював слюсарем-ремонтником і помічником майстра. Юристами нашої компанії було прийнято рішення оскаржити таку відмову в судовому порядку.
Слід зазначити, що працівник не несе відповідальності за непроведення атестації робочого місця. У справах подібної категорії, в тому числі й Верховного Суду, вже вироблено позитивну судову практику щодо цього.
Суд першої інстанції задовольнив позов частково: зобов’язав відповідача зарахувати спірний стаж і повторно розглянути заяву громадянина. Така редакція резолютивної частини рішення має підводне каміння, оскільки Пенсійний фонд може повторно відмовити у призначенні пенсії після повторного розгляду. У зв’язку з цим рішення суду було оскаржене.
В апеляційній скарзі загострювалась увагу на тому, що повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб’єкта владних повноважень, а спосіб відновлення порушеного права повинен бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень, щоб у разі невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Апеляційний суд погодився з нашими аргументами та зобов’язав Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати спірний стаж до пільгового, призначити та виплачувати позивачеві пенсію за віком згідно зі Списком № 1, починаючи з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку.