Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

+38 066 368-65-59
+38 098 040-19-93

Що робити, якщо не вистачає страхового стажу для призначення пенсії?

Після набрання чинності з 1 січня 2004 року Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для призначення пенсії розраховується страховий стаж

Страховий стаж – термін, протягом якого роботодавець або ж сама людина сплачували щомісяця страхові внески до Пенсійного фонду в сумі, не меншій ніж установлено законом. Тому, якщо внески сплачувалися – людина матиме стаж для пенсії, якщо не сплачувалися – стажу не буде.

Щодо тих періодів трудової діяльності, які здійснюються до 1 січня 2004 року, то відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вони зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Такий порядок передбачено статтями 56–63 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Питання страхового стажу, з огляду на упровадження пенсійної реформи в Україні, постає досить гостро для українців. Із 1 січня 2018 року було введено досить багато суттєвих змін в умовах виходу на пенсію для українців, зокрема, це стосується кількості років страхового стажу.

Зокрема, із січня 2018 року українці виходитимуть на пенсію у 60, 63 або 65 років, залежно від накопиченого за роки трудової діяльності страхового стажу.

Якщо раніше для того, щоб вийти на заслужений відпочинок, особа повинна була мати 15 років страхового стажу, то зараз у 60 років можна вийти на заслужений відпочинок, маючи 25 років стажу, а в 63 роки – з 15–25-ма роками роботи. Зі стажем 15 років право виходу на пенсію матимуть лише ті, кому виповнилося 65 років. Для людей, у яких страховий стаж становить менше 15 років, після досягнення ними 65 років передбачена тимчасова соціальна допомога, розмір якої визначатиметься виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.

Для жінок 1961 року народження і старше зберігається право виходу на пенсію у віці, передбаченому ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», однак за наявності не менше 25 років стажу.

Після 2018 року вимога мінімального страхового стажу щороку буде збільшуватися на рік. Уже 2028 року остаточна вимога для призначення пенсії становитиме 35 років страхового стажу.

Тому, якщо порахувати, що для того, щоб людина до 60 років накопичила 35 років страхового стажу, потрібно, щоб вона безперервно працювала із 25 років.

Оскільки зараз чимало українців досить часто працюють неофіційно, отримують зарплату в конвертах або виїжджають на заробітки за кордон, то в майбутньому, досягнувши пенсійного віку, вони зіткнуться з проблемою нестачі страхового стажу.

Як і раніше, особи, яким для виходу на пенсію не вистачає кількох років страхового стажу, можуть його докупити. Але, якщо раніше під час купівлі стажу можна було сплатити суму мінімальних внесків за потрібний термін, то із січня 2018 року мінімальний внесок доведеться сплачувати у подвійному розмірі. Також слід відзначити, що якщо раніше існували обмеження щодо купівлі періоду страхового стажу, то зараз таких обмежень немає. Особа може купити собі навіть усі 35 років стажу одразу, але коштувати це буде дорого.

У Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» вказано, що за період, коли особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, у тому числі за період з 01 січня 2004 року, вона має право самостійно одноразово докупити страховий стаж. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою від мінімального страхового внеску на дату укладення договору, помноженого на коефіцієнт 2.

Тобто оскільки станом на 1 січня 2018 року мінімальна заробітна плата становить 3723 грн, то мінімальний внесок складатиме 22% від її розміру, а саме 819,06 грн. Тому зараз 1 рік страхового стажу коштуватиме 19 657,44 грн.

Але з огляду на те що законодавством передбачене поступове збільшення мінімальної заробітної плати, то відповідно буде збільшуватися вартість купівлі страхового стажу.

Для того щоб купити стаж, спочатку потрібно за місцем проживання звернутися в Управління Пенсійного фонду, в якому визначається для людини період, не врахований для обчислення пенсії. Потім потрібно подати до Державної фіскальної служби заяву встановленої форми про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. До заяви, зокрема, потрібно додати довідку форми ОК-5, у якій будуть міститися дані про страховий стаж і заробітну плату особи

Орган доходів і зборів, отримавши заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, які підтверджують зазначені відомості.

Якщо заяву буде складено правильно, то ДФС у строк не пізніше 30 календарних днів від дня отримання заяви, відповідно до типового договору, укладає договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Один із примірників такого договору слід подати до Пенсійного фонду, після чого людині буде призначена пенсія.


Задати питання

Відгуки наших клієнтів