Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

+38 066 368-65-59
+38 098 040-19-93

Чи можливо вийти на пенсію до досягнення 60 років

Чимало людей врешті задаються питанням виходу на пенсію. На сьогодні право на пенсію за віком на загальних підставах мають ті особи, які досягли 60 років і за наявності страхового стажу 27 років (на 2020 рік). Однак чи можна розраховувати на пенсію до 60 років? Звісно, можна говорити про пільгову пенсію, яка передбачає зниження пенсійного віку для деяких категорій громадян. Проте чимало громадян України чекають саме на звичайну пенсію за віком. Насправді вихід є!

Раніше Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» передбачав статтю 21, яка регламентувала можливість виходу на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо з особою було розірвано трудовий договір за півтора року до досягнення нею пенсійного віку (60 років) з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, у т.ч. з ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров’я, й особа має мінімальний розмір страхового стажу, необхідний для виходу на пенсію. Однак із 01.01.2015 р. вищенаведену статтю було виключено на підставі Закону № 76-VIII від 28.12.2014 р.

На щастя багатьох українців, Конституційний Суд України рішенням від 22.05.2018 р. № 5-р/2018 визнав неконституційним виключення цієї статті, зазначивши, що Верховна Рада України скасувала гарантію для громадян похилого віку на достроковий вихід на пенсію, метою встановлення якої була ефективна реалізація конституційних прав людини на соціальний захист і достатній життєвий рівень.

Попри такі обставини, органи Пенсійного фонду все одно відмовляють таким категоріям громадян у призначенні пенсію з огляду на те, що чинне законодавство не містить такої статті. Дійсно, хоча Конституційний Суд України й визнав неконституційним виключення статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», законодавець не вніс відповідних змін до законодавчого акту і не встановив механізму реалізації рішення Конституційного Суду. Проте це не є підставою для відмови у призначенні пенсії.

У цьому випадку єдиним належним способом захисту буде звернення до суду. Нині судова практика повністю стає на бік громадян, які опинилися в такій ситуації. На переконання судів, відсутність механізмів призначення пенсії не може позбавляти позивачів гарантій, установлених статтею 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».


Задати питання

Відгуки наших клієнтів