Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Особливості призначення пенсії ліквідаторам ЧАЕС

Призначення пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року, дуже відрізняється від призначення звичайних пенсій і має чимало особливостей.

Основними законодавчими актами України, якими регулюється призначення пенсії ліквідаторам ЧАЕС, є Закони України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанова КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Чинне законодавство установлює 1, 2, 3 і 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Учасники ліквідації наслідків аварії ЧАЕС належать до 1, 2 та 3 категорій. Особам, віднесених до цих категорій, пенсії встановлюються у двох формах:

  1. державна пенсія;
  2. додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Державну пенсію призначають за наявності достатнього віку, а також страхового стажу.

Для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пенсії надаються із зменшенням загального пенсійного віку (60 років – для чоловіків, 55 років – для жінок), і за наявності відповідного страхового стажу, який також зменшується на кількість років зменшення пенсійного віку, але страховий стаж має бути не менше 15 років.

Кількість років, на які зменшується пенсійний вік, залежить від кількості днів, протягом яких особа пропрацювала у зоні відчуження. Зокрема, встановлюють таке зменшення віку:

  1. 10 років – якщо особа пропрацювала у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року – не менше 5 календарних днів;
  2. 8 років – якщо особа працювала 1987 року в зоні відчуження не менше 14 календарних днів;
  3. 5 років – якщо особа працювала з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, 1987 року – від 10 до 14 календарних днів, 1988 року – не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення та дезактивації техніки або їх будівництві – не менше 14 календарних днів 1986 року.

Крім того, вік виходу на пенсію може зменшуватися додатково на декілька років понад зазначений вище вік за особливих умов.

Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими й особливо складними умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (чоловіки – 10 років і більше, жінки – 7 років 6 місяців і більше) вік зменшується додатково на три і два роки відповідно. Решті учасників, які були зайняті на інших роботах з шкідливими та складними умовами праці за списком № 2 (чоловіки – 12 років 6 місяців і більше, жінки – 10 років і більше), вік зменшується на один рік.

Особи, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, мають право на пенсію в повному розмірі за умови необхідного страхового стажу: для чоловіків 20 років, жінок – 15 років. Окрім того, за кожний рік роботи понад установлений стаж особам передбачене збільшення пенсії на один відсоток зарплати, але не вище 75 відсотків заробітку. Винятки становлять лише громадяни, які відпрацювали за списком № 1 – їм пенсія збільшується не більше як 85 відсотків заробітку.

Якщо чоловік або жінка, віднесені до категорій 1, 2, 3 і 4, мають страховий стаж у розмірі 30 і 25 років відповідно – їм надається статус ветерана праці. Особі, яка має статус ветерана праці, надають відповідні пільги, перелік яких закріплено у законодавстві.

Для обчислення пенсії враховують середньомісячну фактичну зарплату. За загальним правилом беруть заробіток за 12 місяців роботи на територіях радіоактивного забруднення. При цьому заробіток може визначатись за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. Однак існують ситуації, коли особа пропрацювала менше 12 місяців. У таких випадках законодавець передбачив механізм визначення середньомісячного заробітку:

  1. якщо менше 12 місяців – відбувається поділ загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість таких місяців;
  2. якщо не менше 30 календарних днів у двох місяцях – за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
  3. якщо менше місяця – за цей календарний місяць із додаванням до заробітку на основній роботі.

До того ж якщо особи-ліквідатори ЧАЕС отримали інвалідність унаслідок Чорнобильської катастрофи й на підтвердження цього вони мають відповідні документи, то пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був установлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Для інвалідів учасників ліквідації наслідків аварії ЧАЕС установлюють фіксований розмір мінімальної пенсії, який обчислюють у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Це питання регулює Постанова КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вона, зокрема, встановлює такі розміри пенсій:

  1. для інвалідів І групи – 180 %;
  2. для інвалідів ІІ групи – 160 %;
  3. для інвалідів ІІІ групи – 145 %.

Ця постанова також регулює питання щодо щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, на яку мають право громадяни, які постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи. Ліквідаторам ЧАЕС, залежно від категорії додаткова пенсія виплачується у таких розмірах:

  1. особам, які належить до категорії 1 – від 170,82 до 474,50 грн;
  2. особам, які належать до категорії 2 – 170,82 грн;

особам, які належать до категорії 3 – 1

 

 


Відгуки наших клієнтів