Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Особливості призначення пенсії в Україні за наявності стажу, отриманого в Киргизстані

Сьогодення диктує власні вимоги, унаслідок чого українці стають дедалі більш мобільними. Це виражається в тому, що чимало наших співвітчизників живуть і працюють за межами держави. Водночас деякі громадяни все ж повертаються на батьківщину на заслужений відпочинок, у результаті чого виникає чимало запитань.

Як відомо, громадяни України за загальним правилом мають право на пенсію за віком після досягнення 60 років і наявності страхового стажу 28 років. Водночас, як бути тим особам, які майже все своє життя пропрацювали за межами України, наприклад у Киргизстані? Чи буде їм зараховані до стажу періоди роботи в Киргизстані?

Необхідно зазначити, що міжнародні договори (угоди) з питання пенсійного забезпечення розподіляють на два види: 1) договори, що базуються на територіальному принципі, за якими витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої мешкає отримувач; 2) договори, що базуються на принципі пропорційності, за якими кожна договірна сторона призначає і виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, отриманий на її території.

Між Україною та Республікою Киргизстан укладено угоду за територіальним принципом. Зокрема, між державами-учасницями Співдружності незалежних держав (серед яких перебувають Україна і Киргизстан) укладено угоду про гарантії прав їхніх громадян у галузі пенсійного забезпечення. Спробуємо проаналізувати декілька положень цієї угоди.

По-перше, пенсійне забезпечення громадян держав-учасників цієї угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони мешкають. Таким чином, громадяни, які мешкають на території України, у разі виходу на пенсію мають керуватися законодавством саме України.

По-друге, одним із головних положень угоди є те, що для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць угоди зараховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої з цих країн, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією угодою. Таким чином, трудовий стаж, отриманий на території Киргизстану, буде врахований лише для встановлення права на пенсію в Україні.

По-третє, обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У разі якщо в державах-учасницях угоди введено національну валюту, розмір заробітку (доходу) визначається з огляду на офіційний курс, установлений на момент призначення пенсії.

А як бути у ситуаціях уже призначених пенсій?

Угодою передбачено, що у разі переселення пенсіонера в межах держав-учасників угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера.

Отже, у разі переїзду пенсіонера на територію України виплату пенсії в Киргизстані буде припинено. В такому випадку особі необхідно звернутися до територіальних органів пенсійного фонду України з питань призначення пенсії.


Відгуки наших клієнтів