Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Пенсії по-новому: основні новели в пенсійному законодавстві

Як відомо, 3 жовтня 2017 року Верховна Рада України проголосувала за Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності 11 жовтня 2017 року. Цим законом ознаменувався старт так званої пенсійної реформи, про яку довго говорили політики. У результаті прийняття цього законодавчого акту відбулися суттєві зміни в пенсійному законодавстві. Тому метою статті є дослідити те, які можливості надасть громадянам України пенсійна реформа.

Цим законом передбачено, що заднім числом, 1 жовтня 2017 року, всім пенсіонерам слід очікувати так званого осучаснення пенсій. Це означає, що для тих, хто має достатній стаж, мінімальна пенсія становитиме 1452 грн (раніше вона становила 1312 грн). Також пенсії підвищили й тим, у кого стажу недостатньо. Мінімальна пенсія тепер становить 1373 грн. Максимальна пенсія змін не зазнала, розмір її не змінився й залишився на рівні 10 740 грн.

Важливим є той факт, що було введено новий порядок перерахування раніше призначених пенсій. Зробили це для того, щоб здійснити більш справедливе призначення пенсій усім пенсіонерам. Існує безліч випадків, коли два пенсіонери з однаковим стажем отримують різні пенсії: перший отримує пенсію в розмірі 3000 грн, а другий – 8000 грн. Така ситуація сталася в результаті того, що ці два пенсіонери вийшли на пенсію в різні роки, коли були різні показники середньої заробітної плати. А, як відомо, пенсія залежить від трьох чинників:

  1. зарплати працівника;
  2. стажу працівника;
  3. показника середньої заробітної плати на відповідний рік, який застосовується під час обчислення пенсії.

За новою ж формулою за основу буде братися єдиний для всіх пенсіонерів показник середньої зарплати за останні три роки, який становитиме 3764,4 грн. У результаті пенсія має бути перерахована.

Змін зазнав також і коефіцієнт страхового стажу. Тепер із 1 жовтня кожен рік страхового стажу буде дорівнювати 1% (раніше – 1,35%).

Крім того, Закон передбачає, що з 2021 року всі пенсіонери будуть захищені від інфляції. Це означає, що щороку буде проводитися перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено внески, та яка враховується для обчислення пенсії. Індексація пенсії проводитиметься автоматично.

Як і обіцяли політики, пенсійна реформа не торкнулася підвищення пенсійного віку. Однак суттєво змінилися вимоги щодо страхового стажу. Як відомо, зараз для того, щоб піти на пенсію за віком, необхідно досягти 60 років і мати не менше 15 років страхового стажу. Нововведеннями передбачено, що з 1 січня 2018 року піти на пенсію за віком можна буде після 60 років і за наявності 25 років страхового стажу. При цьому розмір страхового стажу щороку буде поступово збільшуватися. Починаючи з 1 січня 2028 року необхідний стаж для виходу на пенсію становитиме 35 років.

Унаслідок змін страхового стажу всіх пенсіонерів умовно розділять на три категорії – 60, 63- і 65-річних. По-перше, за загальним правилом із 1 січня 2018 року особа матиме право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років і за наявності 25 років страхового стажу. По-друге, в разі якщо в особи немає 25 років страхового стажу, то вона має право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років. По-третє, якщо починаючи з 1 січня 2019 року також ще не вистачає мінімального страхового стажу, право на призначення пенсії мають ті особи, яким виповнилося 65 років. Слід зазначити, що тим, кому не вистачає страхового стажу, надається добровільна можливість його докупити.

Пенсійною реформою передбачене скасування оподаткування пенсій працевлаштованих пенсіонерів у розмірі 15%. Такі зміни почали діяти з жовтня 2017 року. Раніше, якщо пенсіонер працював і розмір його пенсії перевищував 15% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, держава виплачувала тільки 85% належної йому пенсії, забираючи в бюджет 15%. Тепер працюючий пенсіонер отримуватиме всі 100% своєї пенсії.

Також зміни торкнулися і так званих спеціальних пенсій – для державних службовців, прокурорів, депутатів, працівників дипломатичної служби та науковців. Відтепер із 1 січня 2018 року такі пенсії скасовуються. Це означає, що пенсії для зазначених осіб будуть нараховуватися за загальними правилами.

Для деяких категорій осіб є й позитивні моменти. Зокрема, військові чоловіки – учасники бойових дій – виходять на пенсію у 55 років, військові жінки – у 50 років; матері, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства, – 50 років; артисти – в разі вислуги від 20 до 35 років; ліліпути й диспропорційні карлики – 45 років для чоловіків, 40 років – для жінок. Однак пенсію за вислугу років скасовано для освітян, медиків, соціальних працівників. Але таке твердження не стосуватиметься осіб, які вже мають необхідну вислугу років станом на 1 жовтня 2017 року. Для них таке право залишається діяти.

На цьому Уряд не збирається зупинятися. Він обіцяє підготувати й інші законопроєкти, якими будуть регулюватися питання про «осучаснення» пенсій військовим, про введення професійної пенсійної системи для окремих категорій професій, які зараз мають пільгові статуси, та про отримання пенсій особами, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.


Відгуки наших клієнтів