Особливості призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника
Як відомо, чинне законодавство передбачає декілька видів пенсій, на які можуть розраховувати за певних умов особи. Це пенсія за віком, пільгова пенсія, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника. В поданій статті розглянемо особливості призначення останнього виду – пенсії у зв’язку з втратою годувальника.
Хто має право на таку пенсію та які умови виходу?
По-перше, пенсія призначається родичам годувальника, які є непрацездатними. До таких осіб можна віднести: 1) одного із членів подружжя, батька та матів, які є особами з обмеженими можливостями або досягли віку, необхідного для виходу на пенсію; 2) дітей, яким не виповнилося 18 років або старших, якщо вони отримали інвалідність до 18 років; 3) одного із членів подружжя або якщо його немає – одного із батьків, братів, сестер, дідусів, бабусь – у будь-якому віці та незалежно від працездатності, за умови догляду за дитиною годувальника до 8 років, та які не працюють. Окрім названих категорій на пенсію можуть мати право усиновлені діти, а також пасинок і падчерка.
По-друге, вищенаведені особи обов’язково мають перебувати на утриманні у померлого годувальника. Такими є особи, які або перебували на повному утриманні годувальника, або годувальник надавав їм допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом для існування.
За наявності сукупності вищенаведених умов відповідна особа матиме право на таку пенсію.
Однак такі умови є лише одним із елементів пенсії у зв’язку з втратою годувальника. Другим фактором є наявність у годувальника на момент смерті стажу, необхідного для призначення пенсії по інвалідності (III група). Однак якщо годувальник який брав участь і помер у масових акціях Революції Гідності – кількість стажу не береться до уваги.
Отже, як бачимо, для того щоб отримати пенсію у зв’язку з втратою годувальника, закон установлює як умови для годувальника, так і умови для осіб, які можуть отримати таку пенсію. Сукупність цих факторів дає право на отримання пенсії.
Які ж особливості можуть бути під час призначення такої пенсії? Верховний суд неодноразово розглядав справи стосовно цього виду пенсії, в яких зробив деякі важливі висновки.
Зокрема, у справі № 210/343/19 суд зазначив, що окрім допомоги годувальника, яка свідчить про перебування особи на утриманні, члени сім’ї годувальника можуть мати й інші джерела доходів. Визначальним є те, щоб допомога годувальника була постійним та основним засобом для існування.
У справі № 814/779/17 суд вирішив, що особа, яка перебуває на пенсії з втрати годувальника, не має сплачувати ЄСВ, бо вона не втрачає права обрати пенсію за віком.