Зупинка виплати пенсії пенсіонеру-переселенцю
Пенсійний фонд України не має права припиняти виплату пенсіонеру-переселенцю в разі відсутності його за місцем реєстрації
Пенсійне забезпечення є важливою державною соціальною гарантією для всіх українців. Особливо важливою є своєчасна виплата пенсії особам, які мають статус внутрішньо переміщених, оскільки у багатьох випадках у результаті військових дій такі люди залишилися без житла, інших засобів існування, й пенсія є їхнім єдиним доходом.
На підконтрольній Україні території переселенці можуть отримувати заслужену пенсію за місцем видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Законодавством також розроблено механізм контролю за виплатою пенсій: зокрема, передбачено перевірку соцзабезом фактичного місця проживання переселенця за адресою, вказаною ним під час отримання довідки. Тому нерідко трапляються випадки, коли органи соцзабезу приходять із плановою або позаплановою перевіркою на місце реєстрації переселенця, не знаходять його там і складають відповідний акт.
Згідно з п/п. 2 п. 12 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365, установлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування відповідно до Акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї є підставою для припинення їй соціальних виплат.
Таким чином, виникає ситуація, коли людина була відсутньою за місцем проживання під час проведення перевірки соцзабезу і, як наслідок, їй повністю припиняється виплата пенсії. Для того щоб поновити своє право на пенсійне забезпечення, переселенцю потрібно заново проходити ту саму, досить складну процедуру, що і для первинного призначення виплати пенсії.
Однак Верховний Суд у своєму рішенні від 6 лютого 2018 року вказав про невідповідність законодавству факту припинення виплати пенсії на підставі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання.
Зокрема, Верховний Суд підтвердив, що підстави припинення та поновлення виплати пенсії передбачені саме у статті 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У частині 1 цієї статті зазначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
- якщо пенсію призначено на підставі документів, які містять недостовірні відомості;
- на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України;
- у разі смерті пенсіонера;
- у випадку неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
- в інших випадках, передбачених законом.
Тому, оскільки ні в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ні в інших законах України не передбачено підстав для припинення соціальних виплат за фактом відсутності внутрішньо переміщеної особи за зареєстрованим місцем проживання/перебування, то припинення виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам з цих причин є незаконним.
Стосовно того, що Пенсійний фонд посилається на той факт, що вищезгадану підставу передбачено у п. 2 п. 12 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365, то суд зазначив таке: пріоритетне значення у разі конкуренції норм має саме норма Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, цікавим у цій постанові є той факт, що суд не прийняв Акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї як внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування, оскільки він не містив дати його складання.
Також Верховний Суд звернув увагу, що переселенці мають право на виплату пенсії, якщо вони перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи й отримали про це відповідну довідку. А оскільки у позивача є довідка про взяття його на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України або з району проведення антитерористичної операції, то він має право на отримання соціальних виплат.
Таким чином, Верховний Суд своїм рішенням підтвердив положення ч. 2 ст. 7 Закону України від 20.10.2014 р. № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» про те, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на вирішення проблем, пов’язаних із соціальним захистом, у тому числі з відновлення усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Тому, якщо вам було припинено виплату пенсії у зв’язку з тим, що соцзабез склав акт про вашу відсутність за фактичним місцем проживання/перебування, ви маєте право захистити своє право на отримання пенсії в судовому порядку.