Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

+38 066 368-65-59
+38 098 040-19-93

Страховий стаж в Болгарії

Сьогодення диктує свої вимоги, у результаті чого українці стають дедалі більш мобільними. Це виражається в тому, що чимало українців живуть і працюють за межами своєї держави. Водночас деякі громадяни все ж повертаються на свою батьківщину на заслужений відпочинок, унаслідок чого виникає багато запитань.

Як відомо, громадяни України за загальним правилом мають право на пенсію за віком після досягнення 60 років і за наявності страхового стажу 28 років. А як бути тим особам, які деякий час пропрацювали за межами України, наприклад у Болгарії? Чи будуть їм ураховані до стажу періоди роботи в Болгарії?

Слід зазначити, що міжнародні договори (угоди) з питань пенсійного забезпечення розподіляють на два види: 1) договори, що базуються на територіальному принципі, за яким витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої мешкає отримувач; та 2) договори, що базуються на пропорційному принципі, за яким кожна договірна сторона призначає і виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, отриманий на її території.

Між Україною та Болгарією укладено угоду за пропорційним принципом. Зокрема, 4 вересня 2001 року між Україною та Республікою Болгарія було укладено угоду про соціальне забезпечення для рівного ставлення та визначення застосовного законодавства з питань соціального забезпечення громадянам цих держав. Необхідно проаналізувати декілька положень цієї угоди.

Перше, що варто зазначити, – це те, що призначення та виплата пенсії відбуваються відповідною країною лише за той стаж, який був отриманий на її території. Тобто якщо особа отримала 15 років стажу в Україні й 15 років у Болгарії, загальний розмір пенсії складатиметься із двох сум – яку виплачує Україна за 15 років стажу та яку виплачує Болгарія за 15 років стажу.

По-друге, врахування стажу, отриманого за законодавством обох держав, відбувається також з певною специфікою. Річ у тім, що стаж враховується лише для визначення права на пенсію. Водночас це відбувається у тому випадку, якщо періоди страхового стажу не збігаються в часі.

Угодою передбачено право на зарахування періодів роботи, які дають право на особливий вид пенсії (зокрема, шахтарської). Єдиною умовою є те, що стаж, отриманий на території іншої держави, повинен бути отриманий з тієї ж професії або діяльності. Якщо такого спеціального стажу не вистачає для отримання іншого виду пенсії, він стаж все одно враховується, але вже для пенсії на загальних умовах.

Також міжнародна угода передбачає випадки отримання незначної кількості стажу на території відповідної держави. Наприклад, у разі отримання менше одного року стажу на території Болгарії, і якщо його не вистачає для визначення права на пенсію, він буде зарахований Україною для призначення пенсії.

Ще один випадок – якщо загальна кількість стажу, отриманого на території обох країн, є меншою за рік, і його також не вистачає для визначення права на пенсію у жодній із країн, він буде зарахований тією державою, в якій було отримано більше стажу. В такому разі весь розмір пенсії має сплачувати саме та країна, де отримано найбільшу кількість стажу.

По-третє, серед негативних положень угоди слід виокремити те, що виплати не поширюються на пенсійне забезпечення військовослужбовців, а також інших осіб, які не підпадають під систему загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

По-четверте, переїзд пенсіонера на постійне проживання до Болгарії або України не позбавляє його права на отримання вже призначеної пенсії. У такому разі пенсія продовжує нараховуватись і виплачуватись уже за новим місцем проживання особи у вільноконвертованій валюті.


Задати питання

Відгуки наших клієнтів