Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Страховий стаж в Латвії

Для західних областей нашої країни є досить поширеною ситуація, коли особа працювала в сусідній державі, отримала певну кількість страхового стажу, однак потім повернулася до України й бажає отримувати пенсію. Натомість не кожен громадянин є експертом у галузі міжнародного права, тому з процедурою зарахування стажу не знайомий. Призначення пенсії є доволі складною процедурою. У цій статті йтиметься про призначення пенсії за наявності стажу в Латвійській Республіці.

Громадяни України, які працювали в Латвійській Республіці, користуються правами та виконують обов’язки, що встановлені трудовим законодавством Латвійської Республіки й навпаки.

На підставі міжнародних договорів і угод, підписаних між Латвійською Республікою та Україною, держави визнають трудовий стаж на території України та Латвійської Республіки. Також документи про освіту, про проходження військової служби тощо визнаються обома сторонами в оригіналі взагалі без легалізації. Водночас до пенсійних правовідносин застосовують законодавство тієї держави, де майбутній пенсіонер постійно проживає, а не законодавство держави громадянства.

Слід зазначити, що страховий стаж, який був отриманий особою до 1991 року, незалежно від того, на чиїй території договірних сторін, зараховується незалежно від сплати внесків соціального страхування та враховується під час призначення і нарахування пенсії на території обох сторін за умови, що одна зі сторін уже не здійснює виплат пенсій за вказані періоди.

За умовами міжнародної угоди, якщо в особи виникає право на пенсію лише після нарахування стажу, отриманого на території обох договірних держав, то пенсія нараховується від кожної країни пропорційно набутому на її території стажу.

Стосовно пільгового стажу: він зараховується до спеціального стажу в тому випадку, якщо ці особливі умови праці визнаються кожною із договірних сторін.

У разі якщо під час визначення розміру пенсії її розмір не досягає встановленого мінімуму в країні призначення, кожна сторона гарантує належний розмір пенсії, який не може бути меншим, ніж установлений законодавством країни, в якій призначається виплата.

Державні органи кожної із договірних сторін домовились про плідну співпрацю, що свідчить про те, що у разі виникнення необхідності інформація, якої може бути недостатньо, може бути запитана в одніій із договірних сторін.


Відгуки наших клієнтів