Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Страховой стаж в Португалії

Сьогодення диктує свої вимоги, в результаті чого українці стають дедалі більш мобільними. Це виражається в тому, що чимало українців живуть і працюють за межами своєї держави. Водночас деякі громадяни все ж повертаються на свою батьківщину на заслужений відпочинок, унаслідок чого виникає чимало запитань.

Як відомо, громадяни України за загальним правилом мають право на пенсію за віком після досягнення 60 років і за наявності страхового стажу 28 років. А як бути тим особам, які деякий час пропрацювали за межами України, наприклад у Португалії? Чи будуть їм ураховані до стажу періоди роботи в Португалії?

Слід зазначити, що міжнародні договори (угоди) з питань пенсійного забезпечення розподіляють на два види: 1) договори, що базуються на територіальному принципі, за яким витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої мешкає отримувач; 2) договори, що базуються на пропорційному принципі, за яким кожна договірна сторона призначає і виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, отриманий на її території.

Між Україною і Португалією укладено угоду за пропорційним принципом. Зокрема, 7 липня 2009 року між Україною та Португальською Республікою було укладено угоду про соціальне забезпечення для рівного ставлення та визначення застосовного законодавства з питань соціального забезпечення громадянам цих держав. Необхідно проаналізувати декілька положень цієї угоди.

Перше, що варто зазначити, – це те, що призначення та виплата пенсії відбуваються відповідною країною лише за той стаж, який був отриманий на її території. Тобто якщо особа отримала 15 років стажу в Україні та 15 років в Португалії, загальний розмір пенсії складатиметься із двох сум – яку виплачує Україна за 15 років стажу та яку виплачує Португалія за 15 років стажу.

По-друге, врахування стажу, отриманого за законодавством обох держав, відбувається також за певною специфікою. Річ у тім, що стаж враховується лише для визначення права на пенсію. Водночас це відбувається у тому випадку, якщо періоди страхового стажу не збігаються в часі.

Угодою передбачено право на зарахування періодів роботи, які дають право на особливий вид пенсії (зокрема, шахтарської). Єдиною умовою є те, що стаж, отриманий на території іншої держави, повинен бути отриманий з тієї ж професії або діяльності. Якщо такого спеціального стажу не вистачає для отримання іншого виду пенсії, він усе одно враховується, але вже для пенсії на загальних умовах.

Необхідно зазначити, що на цьому положення стосовно урахування стажу в угоді не закінчилися. Навпаки, держави передбачили й іншу ситуацію, яка може трапитись із особою. Зокрема, якщо урахованого сукупного страхового стажу, отриманого в обох державах, все одно не вистачає особі для призначення пенсії, може бути врахований стаж із третьої країни. Однак умовою його врахування є те, що така держава уклала відповідний міжнародний договір у сфері соціального забезпечення як із Україною, так і з Португалією.

По-третє, переїзд пенсіонера на постійне проживання до Португалії або України не позбавляє його права на отримання вже призначеної пенсії. У такому разі пенсія продовжує нараховуватись і виплачуватись уже за новим місцем проживання особи у вільноконвертованій валюті.


Відгуки наших клієнтів