Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Страховий стаж в Узбекистані

Трапляються випадки, коли через об’єктивні причини особа залишає своє місце проживання. Особливо складно це зробити в пенсійному віці. Погіршує ситуацію те, що іноді може бути необхідним переїзд до іншої країни. Однак міжнародними угодами про соціальний захист гарантуються соціальні права особи, незалежно від країни її проживання.

В розглянутому рішенні суду позивачка, якій було призначено пенсію у 2008 році в Узбекистані, змушена була виїхати до України. Переведення пенсії гарантоване Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав у сфері пенсійного забезпечення, яка набула чинності 13.03.1992 р., тому приїхавши до України, позивачка вирішила скористатись своїм правом, однак їй було відмовлено.

Після переїзду, в 2014 році, жінка звернулася до регіонального пенсійного фонду за перерахунком пенсії з урахуванням заробітної плати в Україні, однак рішенням регіонального пенсійного фонду їй було відмовлено, що й стало підставою для звернення до суду.

Відповідач стверджував, що оскільки позивачці вперше було призначено пенсію у 2008 році в Узбекистані, тому підстав для перерахунку немає, оскільки після прибуття до України пенсія їй повторно не призначалась, а лише поновлювалась виплата.

Натомість суд, не погодившись із такими твердженнями відповідача, зробив висновок: розмір пенсії переглядається відповідно до законодавства держави-учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера із додержанням умов, передбачених пунктом 3 статті 6 цієї Угоди.

Для призначення соціальних виплат ураховується середньостатистична заробітна плата в середньому на одну застраховану особу по всій Україні, з якої були нараховані страхові внески та яка відповідно до умов Угоди використовується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Беручи до уваги, що жінці було припинено виплату пенсії на території Республіки Узбекистан наприкінці 2013 року, після прибуття до України вона звернулась до пенсійного фонду саме із заявою про призначення пенсії за віком у 2014 році. Отже, середня заробітна плата, яка використовується для призначення пенсії, має бути визначена з урахуванням середньої заробітної плати працівників, які працювали у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, – за 2013 рік.


Відгуки наших клієнтів