Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

СУДОВІ СПОРИ


Із практики нашої компанії можна зробити висновок, що більшість спірних питань у сфері пенсійного забезпечення вирішити ефективно можливо лише в судовому порядку. Для цього існує низка об’єктивних і суб’єктивних причин – це і відсутність дієвих механізмів, за яких спірні питання можна вирішити без звернення до суду через органи Пенсійного фонду, і часто небажання співробітників Пенсійного фонду йти назустріч пенсіонеру під час вирішення його проблеми. Нашому Пенсійному фонду, на жаль, дуже необхідна реформа, метою якої буде створення не державного органу, який приймає рішення про призначення та перерахунок пенсії, а сервісної організації з обслуговування пенсіонерів.

Найбільш дієвий спосіб захисту прав пенсіонера – це звернення до суду. Навіщо звертаються до суду в Україні?

  • Призначення пенсії. Пенсійний фонд з будь-яких підстав відмовив у призначенні пенсії. Йдеться, як правило, про пільгові пенсії, пенсії за вислугою років, пенсії за Списком № 1, пенсії за Списком № 2. Важливо перед зверненням до суду проконсультуватися із досвідченим юристом, який вивчить наявні документи й надасть попередній висновок щодо перспектив розгляду справи в суді.
  • Підтвердження стажу. Особливо актуальним є це питання у зв’язку з нинішньою ситуацією, яка склалася в нашій країні. Часто записи в трудовій книжці виконані неточно, і щоб встановити або підтвердити факт роботи, необхідно звертатися до суду з позовом. Важливо зібрати достатньо доказів для подання позову до суду.
  • Неточності записів у документах. Будь-які неточності, помилки будуть підставою для відмови в призначенні пенсії. Це стосується будь-яких документів: трудової книжки, паспорта, неправильного перекладу прізвища тощо.
  • Поновлення виплати пенсії. Окрема категорія справ – це справи людей, які виїхали на постійне місце проживання за кордон. Не оформляючи право на пенсію в країні свого проживання, українські чиновники вважають, що людина, яка пропрацювала все своє життя в Україні, оплачувала страхові внески, права на пенсію в такому випадку не має.
  • Перерахунок пенсії. Під визначення цієї категорії підпадає дуже багато справ. Це і справи, пов’язані з тим, що державним службовцям не враховують частину заробітної плати, і неіндексація Пенсійним фондом пенсії тощо.
  • Військові пенсії – окрема категорія справ. Військові пенсії призначаються й виплачуються в особливому порядку. Розмір пенсії прив’язано до розміру окладу військовослужбовця.
  • Чорнобильські пенсії. Йдеться про особливу категорію справ. Це може бути  відмова у призначенні пенсії, несправедливі перерахунки, тривале невиконання рішень судів тощо.
  • Спадкування недоотриманих страхових виплат померлого на непідконтрольній території України. Спадкоємці померлої особи мають право на отримання страхових виплат останнього, який він не одержав за життя. Здійснюється це шляхом відкриття спадкової справи та отримання свідоцтва про право на спадщину. 

Ми окреслили лише орієнтовний перелік підстав для звернення до суду в пенсійних справах. Звісно, у житті є чимало інших підстав – зокрема, оформлення пенсії у зв’язку з втратою годувальника тощо. Усі підстави врахувати неможливо.

Перш ніж звертатися до суду, ми пропонуємо нашим клієнтам попередньо оцінити перспективу звернення до суду, наявність необхідних документів. Якщо судова практика або конкретні обставини справи свідчать про те, що шанси отримати позитивний результат для клієнта невеликі, то ми про це чесно говоримо.

Відгуки наших клієнтів