Справа Ширмер
Адвокат нашої компанії виграв справу клієнтки в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ).
У 2005 році, тоді ще не нашій, клієнтці було призначено пенсію за віком. Після спливу певного часу вона отримала право на її перерахунок, на користь збільшення, та звернулася з відповідною заявою до Пенсійного фонду.
У результаті пенсію було збільшено, але із використанням розрахунків середньої заробітної плати на 2007 рік, а не на 2010-й, як це мало б бути. Так, наша клієнтка все-таки отримала збільшення пенсії, але не в тих розмірах, на які мала право.
Не погодившись із неправильними розрахунками Пенсійного фонду своєї пенсії, вона подала позов до суду. Суд підтримав пенсіонерку та зобов’язав перерахувати розмір її пенсії відповідно до цифр 2010 року.
Здавалося б, проблеми більше немає, після винесення рішення суду в 2011 році пенсію було збільшено і пенсіонерка отримує її стабільно вже протягом декількох років. Але в грудні 2015 року розмір пенсії раптово зменшився майже у два рази, порівняно з листопадом цього ж року.
На цій стадії до справи взявся адвокат.
Починаючи з’ясовувати причини такого раптового зменшення, з’ясувалося, що апеляційний суд виніс постанову про скасування рішення суду, яким розмір пенсії було збільшено.
Найцікавішим виявилося те, що постанову апеляційного суду було винесено ще у вересні 2012 року, а Пенсійний фонд її отримав тільки в листопаді 2015 року, і відповідно відразу ж її виконав шляхом зменшення розміру пенсії.
Також з’ясувалося, що скаргу до апеляційного суд було подано після закінчення встановлених для цього термінів, а про подання апеляційної скарги та про винесення постанови про її задоволення нашій клієнтці навіть не повідомили.
А оскільки від самого початку справу в суді розглядали у спрощеному порядку, то і постанову апеляційного суду в Україні оскаржити вже було неможливо.
Єдиним виходом стало звернення до Європейського суду з прав людини.
Для цього були всі підстави, а саме:
- порушення пункту першого статті шостої «Право на справедливий суд» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- вичерпання всіх національних засобів захисту.
У підсумку суд прийняв рішення надати нашій клієнтці компенсацію у розмірі 650 євро (19 927,36 грн.) із державного бюджету України.
Також Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що апеляційним судом було порушено принцип рівності сторін, оскільки нашу клієнтку позбавили права ознайомитись із поданою апеляційною скаргою, ознайомитися з доказами, на які посилався Пенсійний фонд, і можливості подати свої заперечення на неї.
Суд установив порушення апеляційним судом України принципу правової визначеності та права нашої клієнтки на справедливий суд, прийнявши апеляційну скаргу без обґрунтування причин пропуску строків оскарження, а в подальшому і скасувавши попереднє рішення суду.
Оскільки подібних скарг на Україну до Європейського суду з прав людини надійшло чимало, їх об’єднали разом і винесли одне рішення одразу за 14 заявниками. Рішення називається «Мінак та інші проти України» і винесене воно було 7 лютого 2019 року.
Тепер наша клієнтка має не лише гідну компенсацію, а ще й законні підстави для звернення до національного суду, щоб остаточно вирішити питання зі своєю пенсією.
Усі бажаючі можуть ознайомитись із текстом рішення за такими адресами:
- англійською мовою -
http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-189732
- українською мовою -
https://minjust.gov.ua/files/general/2019/02/25/20190225153535-23.doc
Справа - Фабіан проти Венгрії
Виплата пенсій працюючим держслужбовцям: оцінка Євросуду 15 грудня 2016 року Європейський суд з прав людини у справі «Фабіан проти Угорщини» № 78117/13 дійшов висновку, що відмова держави у виплаті..
Дата створення: 31.10.2017 | Дата зміни: 31.10.2017
Справа Суховєєва
Громадянин Суховєєв звернувся до Управління Пенсійного фонду України Київського району міста Харкова з заявою про призначення йому пільгової пенсії. Із 05.04.1985 по 14.10.1992 року наш клієнт перебув..
Дата створення: 31.10.2017 | Дата зміни: 31.10.2017
Справа Володимира Стреляного
До нашого Пенсійного центру з метою оформлення шахтарської пенсії звернувся Володимир Стріляний. Усе своє життя Стріляний пропрацював на шахті, у важких умовах праці. Наш клієнт висловив намір дострок..
Дата створення: 31.10.2017 | Дата зміни: 31.10.2017
Справа Синельникова
До нас звернувся громадянин Синельников для надання юридичної допомоги щодо дострокового виходу на пенсію згідно зі Списком № 2. Проблема клієнта полягала ось у чому. Синельников вирішив оформити собі..
Дата створення: 31.10.2017 | Дата зміни: 31.10.2017