Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Страховий стаж в Лівії

Призначення пенсії – одна з неминучих бюрократичних процедур для більшості з нас. Обов’язковою частиною діяльності з оформлення пенсії є збирання та подання документів, перелік яких є доволі широким. Окремі питання виникають у тих випадках, якщо особа здійснювала свою трудову діяльність не лише в Україні, але й за кордоном.

Наприклад, коли в особи, що має трудовий стаж за кордоном, не вистачає страхового стажу для отримання пенсії, тоді пенсійний фонд зараховує їй стаж, отриманий у державах, із якими Україною підписано міжнародну угоду стосовно пенсійного або соціального забезпечення, за умови підтвердження цього стажу уповноваженими установами іноземної держави.

Деякі наші співвітчизники працюють у Великій Соціалістичній Народній Лівійській Арабській Джамагирії, тому пенсійні питання в контексті України й Лівії є досить актуальними.

На жаль, станом на сьогодні окремого договору стосовно пенсійного забезпечення між Україною і Великою Соціалістичною Народною Лівійською Арабською Джамагирією не укладено. Це означає, що період трудової діяльності у Лівії не враховуватиметься в Україні, так само як і трудовий стаж в Україні не враховуватиметься у Лівії.

Однак між Україною та Великою Соціалістичною Народною Лівійською Арабською Джамагирією укладено угоду про запобігання подвійному оподаткуванню, в якій зазначено, що пенсії та інші винагороди, що сплачуються однією з держав, оподатковуються лише в цій державі. Пенсія за державну службу оподатковується лише в країні, де особа таку службу проходила. Проте оподатковуватиметься пенсія тільки в іншій країні, якщо фізична особа є резидентом держави, її національною особою або не стала її резидентом лише у зв’язку з наданням послуг.

Додатково слід зазначити, що у разі виїзду з України до іншої держави на постійне проживання пенсія, нарахована в Україні, перед виїздом виплачується наперед за 6 місяців. До того ж у період перебування пенсіонера за кордоном пенсія виплачується за наявності відповідної міжнародної угоди. Але якщо такої міжнародної угоди не укладено, виплата пенсії припиняється.

Рішенням Конституційного Суду України у 2009 році вищезазначене положення закону про пенсійне забезпечення було визнане недійсним, оскільки згідно із ним пенсійне забезпечення громадянина залежить від того, уклала Україна міжнародний договір з іноземною державою, чи ні.

Українські суди так само не можуть дійти єдиної думки з цього питання. Однак у реєстрі можна знайти рішення, в яких суд вважав більш переконливою позицію пенсіонера та зобов’язав пенсійний фонд поновити виплату пенсію особам, які постійно мешкають за кордоном.


Відгуки наших клієнтів