Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Страховий стаж в Марокко

Призначення пенсії супроводжується збиранням пакету необхідних документів, перелік яких є досить значним. Додаткові складнощі виникають у ситуаціях, коли майбутній пенсіонер працював не лише в Україні, але й за кордоном.

Приміром, якщо в особи, яка працювала в іншій країні, недостатньо трудового стажу для отримання пенсії, в такому випадку зараховується стаж, отриманий нею на території держав, з якими Україною підписано міжнародну угоду стосовно пенсійного забезпечення, у разі підтвердження цього стажу уповноваженими установами іноземної держави.

Деякі наші співвітчизники пов’язані з Марокко. А все тому, що українці працевлаштовуються в цій країні, ведуть трудову діяльність саме тут. Тому пенсійне питання в контексті України та Марокко є досить актуальним.

На жаль, станом на сьогодні договору щодо пенсійного забезпечення між Україною та Марокко не укладено. Це означає, що період трудової діяльності в Марокко не враховуватиметься в Україні, як і трудовий стаж в Україні не враховуватиметься в Марокко.

Водночас єдине згадування стосовно пенсії міститься у міжнародній угоді між Урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республік та Урядом Королівства Марокко про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на прибутки. Зокрема, в угоді передбачено, що пенсії, які сплачуються особі договірною державою як компенсація за роботу в минулому, оподатковуються лише в цій державі. Це лише підтверджує той факт, що трудовий стаж, отриманий в Марокко, не може бути врахований для призначення пенсії в Україні, й навпаки.

Додатково слід зазначити, що у разі виїзду з України до іншої держави на постійне проживання пенсія, нарахована в Україні, перед виїздом виплачується наперед за шість місяців. Однак у деяких випадках органи пенсійного фонду припиняють її виплату, приміром, у зв’язку з відсутністю міжнародної угоди з цього питання між Україною та відповідною державою.

Справа в тому, що Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» дійсно передбачає таку підставу припинення виплати пенсії. Водночас рішенням Конституційного суду України в 2009 році вищезазначене положення закону про пенсійне забезпечення було визнане недійсним, тому що згідно із цим положенням пенсійне забезпечення громадянина залежить від того, уклала Україна міжнародний договір з іноземною державою, чи ні.

Українські суди так само не можуть дійти однієї думки стосовно цього питання. Однак у реєстрі можна знайти рішення, в яких суд вважав більш переконливою позицію пенсіонера та зобов’язував пенсійний фонд поновити виплату пенсію особам, які постійно проживають за кордоном.

Таким чином, на сьогодні українські пенсіонери не мають змоги врахувати стаж роботи в Марокко й навпаки. Ситуація може змінитись після підписання міжнародної угоди про пенсійне забезпечення між Україною та Королівством Марокко, що є доволі актуальним питанням.


Відгуки наших клієнтів