Українська Українська Русский Русский

Людина, його трудовий шлях і пенсійна справа унікальні...

Пенсійний центр
- юридична допомога з пенсійних питань -

Стаховий стаж в Польші

Станом на сьогодні тисячі українців вирушають на заробітки до інших країн. Багато хто повертається назад, однак заробітчани, збираючись до інших держав, нечасто замислюються щодо свого майбутнього забезпечення – а саме щодо пенсійних виплат. Зокрема, щоб отримати на право на пенсію в Україні, треба мати не менше 28 років страхового стажу та досягти відповідного віку. З огляду на це виникає справедливе питання: чи можна зарахувати роки страхового стажу роботи за кордоном?

Звісно можна, але для цього треба, щоб в України з цією країною було укладено відповідну угоду.

Такі угоди поділяються за двома принципами:

  1. Територіальний – означає, що стаж, який особа отримала в іншій країні, зараховується також в Україні.
  2. Пропорційний – означає, що обидві країни нараховують пенсію за «свій» страховий стаж окремо, для визначення права на пенсію однією країною буде взято до уваги стаж, набутий в іншій країні.

Приміром, Угоду між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення укладено за територіальним принципом. Зокрема, ст. 12 зазначеної Угоди, установлено, що під час призначення пенсії одна із держав враховує стаж, отриманий в іншій державі, та на підставі цього сумарного стажу призначає громадянину пенсію.

Якщо ж стаж, отриманий в одній із держав, менше за 12 місяців, то такий стаж враховується виключно під час визначення права на пенсію. Тобто якщо під час обчислення такого стажу права на пенсію в Україні/Польщі не виникає, то такий стаж зараховується тією стороною, в якій під час підрахунку цього стажу виникає право на пенсію.

Зазначаємо, що для підтвердження такого стажу треба надати до пенсійного фонду України чи іншої установи, що призначає пенсію, відповідні довідки із ваших місць роботи і, звісно, необхідно, щоб ваше працевлаштування у обох країнах було оформлене офіційно.


Відгуки наших клієнтів